PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budować pewnie, ale nie spekulacyjnie - jeden z wymogów rynku biurowego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 sty 2012 12:41

W 2012 roku na rynku nieruchomości komercyjnych na pewno pojawią się nowe szanse, ale będzie zdecydowanie trudniej rozpoczynać nowe inwestycje deweloperskie z uwagi na ograniczoną akcję kredytową banków - uważa Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający Trigranit Development Polska.

REKLAMA

Tomasz Lisiecki mówi, że w przypadku dużych projektów komercyjnych częstym zjawiskiem będzie zawieranie konsorcjów z kilkoma bankami.

- Pozytywnym faktem jest to, że sytuacja w Polsce, w stosunku do krajów ościennych, stabilizuje się, a wygrane wybory przez partię prowadzącą na drugą kadencję wskazują, iż społeczeństwo pragnie stabilizacji i kontynuacji reform - tłumaczy dyrektor zarządzający Trigranit Development Polska. Jak dodaje, zbliżające się Euro 2012 to też okazja do realizowania inwestycji blisko związanych z tym wydarzeniem, jak budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, wspólny projekt PKP i spółki TriGranit w Poznaniu.

W celu zminimalizowanie skutków ewentualnego drugiego dna kryzysu, spółka TriGranit podjęła pewne działania. - Na pewno przeszliśmy na fazowanie projektów, tak jak to miało miejsce przy projekcie biurowym Bonarka 4 Business w Krakowie. I etap inwestycji - dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 17 tys. mkw. - zostały prawie w 100 proc. wynajęte. To dało nam podstawę do rozpoczęcia realizacji i komercjalizacji II etapu inwestycji - również dwóch budynków biurowych - wyjaśnia Tomasz Lisiecki.

Lisiecki podkreśla, że jego spółka buduje pewnie, ale nie spekulacyjnie. - Obecnie jest to jeden z warunków rynku biurowego. Najemcy są wymagający, budynki oddaje się z wykończeniem pod klucz - podsumowuje.

Niestabilna sytuacja gospodarcza na części z europejskich rynków wpływa na kondycję sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce. - Na pewno widać to na rynku inwestycyjnym. Fundusze są ostrożne w wydawaniu swoich pieniędzy. Stąd zmalała liczba transakcji kupna na rynku komercyjnym - wyjaśnia Lisiecki.
 
Sytuacja gospodarcza odbija się również na popycie na rynku powierzchni biurowych. - Było to widać przy pierwszej fali kryzysu w 2006/2007 roku. Centrale z Zachodu zablokowały ekspansję i relokację swoich biur w Polsce, choć nie było tu jeszcze tak silnego tąpnięcia ekonomicznego, jak na Zachodzie. W 2010 roku przyszło mocne ożywienie. Aczkolwiek kryzys powoduje cięcia kosztów i firmy szukają oszczędności, co może spowodować większy outsourcing w stronę Polski - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA