PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budowlanka w męskich rękach

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 mar 2016 11:28

Budowlanka w męskich rękach fot. Fotolia

Branża budowlana to stereotypowy „plac budowy” – wciąż na szczeblu menadżerskim dominują tam mężczyźni. Jak wynika z raportu wywiadowni gospodarczej CRIBIS.pl, udział kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych na stanowisku prezesa wynosi zaledwie 15 proc. Inaczej jest w sektorze nieruchomości – tu kobiety zarządzają w 24 proc. firm.

REKLAMA

Wywiadownia gospodarcza Cribis.pl przyjrzała się jak wygląda damsko – męski podział świata biznesu. Wnioski są jednoznaczne – zaledwie jedna piąta tego tortu przypada w udziale kobietom. Tylko 22 proc. polskich firm prawa handlowego jest zarządzanych przez kobiety. Są to firmy o ponad dwukrotnie mniejszych obrotach niż te zarządzane przez mężczyzn.

W badaniu wzięto pod uwagę aktywne firmy prawa handlowego, w których prezesem jest osoba narodowości polskiej. Na ponad 242 tys. firm, kobiety zajmują stanowiska prezesów jedynie w około 53 tys. podmiotów. Reszta, czyli aż 78 proc. firm, to podmioty zarządzane przez mężczyzn. Te drugie charakteryzują się ponad dwukrotnie większymi obrotami, kształtującymi się na poziomie 31 492 160 zł. Średni obrót firm, którymi zarządza prezeska, wynosi 13 231 210 zł.

 – Tzw. „budowlanka”, tradycyjnie kojarzona z silną, męską ręką, rzeczywiście charakteryzuje się  bardzo małym udziałem kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych. Czy kobiety nie są zainteresowane rozwijaniem kariery w tej branży czy może panowie nie dopuszczają płci pięknej do zarządzania – pytanie pozostaje otwarte. Ciekawe natomiast, że w branży budowlanej, panie prezes są średnio aż o ponad cztery lata młodsze od swoich męskich odpowiedników – komentuje Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu Cribis.pl.

 Zdecydowanie bardziej egalitarny jest sektor nieruchomości. W rękach kobiet jest 24 proc. firm, różnice wiekowe między kobietami i mężczyznami na stanowisku prezesa są minimalne.

Męskie decyzje – kobieca domena?

Ciekawe wnioski dotyczą fluktuacji kadry managerskiej: w firmach branży budowlanej zarządzanych przez kobiety obserwujemy zdecydowanie wyższy procent zmian personalnych w zarządzie. Czy znaczy to, że „męskie decyzje” stają się domeną kobiet? – Zbadaliśmy procent osób wymienionych w zarządach w okresie ostatnich dwóch lat. Różnica na poziomie 6proc. w firmach zarządzanych przez mężczyzn i kobiety jest zauważalna. Przypomina się przysłowie „gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”. Jeżeli w kolejnych latach  będziemy obserwować wzrost tej tendencji, będzie  można pokusić się o wniosek, że to właśnie kobiety mają większą umiejętność podejmowania trudnych decyzji, a do takich bez wątpienia należy wymiana kadry – podsumowuje Dominik Lewandowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA