PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budowlanka wrzuca niższy bieg. Wyjątkiem jest rynek biurowy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 12 paź 2016 13:03

Budowlanka wrzuca niższy bieg. Wyjątkiem jest rynek biurowy Piotr Janiszewski, prezes Skanska SA

W 2016 roku nastąpiło wyhamowanie wzrostu branży budowlanej w Polsce - wynika z analizy Deloitte. - Wyjątkiem jest rynek biurowy, który bije rekordy – komentuje Piotr Janiszewski, prezes Skanska SA.

REKLAMA

Z analizy przygotowanej przez Deloitte wynika, że w 2015 roku łączne przychody piętnastu największych spółek wzrosły o blisko 2,3 mld zł, co stanowi ponad 8,2 proc. wzrost rok do roku. Mimo dobrych wyników finansowych największych spółek budowlanych eksperci firmy doradczej Deloitte przestrzegają, że w tym roku jest już widoczne wyhamowanie produkcji budowlanej. Sytuacja w branży budowlanej jest zróżnicowana w poszczególnych segmentach. Najtrudniejsza sytuacja jest w budownictwie infrastrukturalnym, uzależnionym od zamówień publicznych, znacznie lepiej prezentuje się sytuacja na rynku nieruchomości biurowych i mieszkaniowych.

- Skanska jest obecna niemal we wszystkich segmentach budownictwa poza budownictwem energetycznym. Wszędzie odczuwamy spowolnienie – przyznaje Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska SA. - W budownictwie infrastrukturalnym mamy do czynienia, m.in. ze znaczącym spadkiem liczby przetargów – tak na szczeblu krajowym, jak i w przypadku projektów lokalnych.

Zdaniem szefa Skanska SA, dużo mniejsze wydaje się spowolnienie na rynku budownictwa kubaturowego. - Wyjątkiem jest rynek biurowy, który bije rekordy – mówi Piotr Janiszewski. - Nigdy dotychczas w Polsce nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Biurowy boom jest obecny nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach Polski. Dobra sytuacja jest również na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Potwierdzają to przedstawiciele firmy Deloitte. - Wyniki segmentu biurowego są wyjątkowo dobre. Mamy do czynienia z dużą podażą i napływem kapitału zagranicznego, który inwestuje w projekty biurowe – mówi Patryk Darowski, wicedyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte, współautor analizy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA