PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budynek biurowy jest tak zrównoważony, jak jego użytkownicy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 gru 2014 12:36

Budynek biurowy jest tak zrównoważony, jak jego użytkownicy

Tworzenie nowoczesnej i wydajnej powierzchni biurowej wymaga zaangażowania nie tylko dewelopera, ale również i najemcy. - Budynek biurowy jest tak zrównoważony, jak jego użytkownicy. Jeśli najemcy nie wykorzystują rozwiązań, jakie im oferujemy, to jaki jest sens ich montażu - pyta Tomasz Sasin, Sustainability Manager w Hines Polska. Przedstawiciel dewelopera w rozmowie z Propertynews.pl opowiada o realnych pomysłach na lepsze funkcjonowanie biurowca.

REKLAMA

Biurowiec Sterlinga Business Center należący do Hines Polska uzyskał w ostatnim czasie certyfikat BREEAM In-Use na poziomie „Excellent". To pierwszy tego typu obiekt w Łodzi. Czy był to trudny proces?

Projekt już na etapie budowy został zrealizowany z dużym przywiązaniem do nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Z tego powodu uzyskanie certyfikatu w zakresie "Asset" oraz "Building Management" nie wiązało się z dużymi kosztami inwestycyjnym. Budynek sam się obronił, konieczna była jednak pewna zmiana formy współpracy z najemcami.

Na czym polegały te zmiany?

Jeśli chodzi o zarządzanie budynkiem dokonaliśmy gruntownego przeglądu wszystkich instalacji, wymieniliśmy te urządzenia, które nie pracowały na 100 proc. swoich możliwości oraz unowocześniliśmy inne. Dzięki temu udało nam się ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jeśli chodzi o współpracę z najemcami jeszcze przed certyfikacją przyjęliśmy kilka polityk które, jak się okazało, były bardzo dobrze ocenione przez asesorów przygotowujących certyfikację. Kupujemy produkty takie jak papier z zawartością pochodzącą z recyklingu, dbamy o segregację odpadów, montujemy sprzęt elektryczny z wysoką oceną efektywności energetycznej. Jednocześnie przyjęliśmy zasadę stopniowego ograniczania zużycia energii i wody. Stawiamy konkretne cele, jak np. ograniczenie zużycia wody o 2 proc. w ciągu roku i staramy się je realizować.

Wypełnienie takich celów nie jest możliwe bez zaangażowania najemców. Jak Państwo zachęcają ich do ograniczania zużycia mediów?

Przede wszystkim staramy się jak najczęściej spotykać z naszymi najemcami. Obecnie w Sterlinga Business Center takie spotkania odbywają się regularnie co dwa miesiące. W czasie rozmów dowiadujemy się od nich, co złego lub dobrego dzieje się w budynku, jakie mają propozycje zmian, czego potrzebują. To ważne, bo dzięki temu możemy zrozumieć ich potrzeby. Jednocześnie możemy przekazać im pewne informacje, dzięki którym to oni mogą z kolei dostosować się do wymagań nowoczesnego budynku biurowego.

Hines przywiązuje do współpracy bardzo duże znaczenie. Udało nam się uzyskać certyfikat BREEAM na bardzo wysokim poziomie, jednak by go utrzymać, musimy dalej współpracować z naszymi najemcami. Dlatego też kolejne spotkania będą dotyczyły kwestii dalszego ograniczania zużycia energii oraz stosowania nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu budynkiem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA