PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budynek pod kontrolą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lip 2016 14:58

Budynek pod kontrolą fot. materiały prasowe

Zasada "lepiej zapobiegać niż leczyć" sprawdza się również w przypadku biurowców.

REKLAMA

Na rynku pojawiają się certyfikaty, jak Green Building Standard, które umożliwiają mierzenie efektywności budynków w czasie – parametry budynku mierzone są od momentu jego oddania do użytkowania przez okres dwóch lat, a następnie budynek, który spełnia określone na początku procesu wymagania otrzymuje potwierdzenie jakości: Green Building Standard Achieved. To nowy sposób dla właścicieli budynków na potwierdzenie jakości swoich projektów, a dla najemców na znalezienie obiektów spełniających najwyższe rynkowe standardy.

Certyfikaty energetyczne powoli stają się standardem na polskim rynku nieruchomości. Szczególnie w przypadku obiektów biurowych. Dużą popularnością cieszy się zarówno amerykański LEED, jak i brytyjski BREEAM. Na rynku pojawiają się także nowe inicjatywy dopasowane swoją specyfiką do polskich uwarunkowań i badające także stopień zadowolenia użytkowników powierzchni komercyjnych. Takim nowym rozwiązaniem jest Green Building Standard opracowany przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego.

Deweloperzy walcząc o klientów już w momencie, kiedy zaczynają planować nową inwestycję myślą również o możliwości uzyskania odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego energooszczędny charakter budynku. Dla najemcy certyfikat to gwarancja odpowiedniego standardu - ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Jednak jego uzyskanie to nie koniec. Być może w tym momencie kończy się praca inwestora, ale zaczyna zarządcy, któremu powierza on budynek w opiekę. Bo równie ważne co zastosowanie odpowiednich technologii jest późniejsze zarządzanie budynkiem i dbanie o stan poszczególnych instalacji.

Według badań, dla osób pracujących w biurach najważniejsza jest możliwość kontrolowania jakości środowiska wewnętrznego, a zatem kluczowe będą sprawnie działająca klimatyzacja i wentylacja. I to właśnie klimatyzacja, wentylacja, a także ogrzewanie powinny być kontrolowane przez zarządcę jako jedne z pierwszych.

- Poza ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją powinny być również sprawdzane instalacje odnawialnych źródeł energii, jeśli istnieją w budynku, a także oświetlenie, na przykład czy nie działa podczas gdy w biurze nikogo nie ma. Dodatkowo kontrolowane powinno być zużycie energii elektrycznej przez samych najemców w celu określenia specyfikacji ich pracy – mówi dr inż. Piotr Bartkiewicz z Go4Energy, polskiej firmy wyspecjalizowanej w badaniu efektywności energetycznej budynków i opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie. 

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA