PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budynek pod kontrolą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lip 2016 14:58

Budynek pod kontrolą fot. materiały prasowe

Zasada "lepiej zapobiegać niż leczyć" sprawdza się również w przypadku biurowców.

REKLAMA

Na rynku pojawiają się certyfikaty, jak Green Building Standard, które umożliwiają mierzenie efektywności budynków w czasie – parametry budynku mierzone są od momentu jego oddania do użytkowania przez okres dwóch lat, a następnie budynek, który spełnia określone na początku procesu wymagania otrzymuje potwierdzenie jakości: Green Building Standard Achieved. To nowy sposób dla właścicieli budynków na potwierdzenie jakości swoich projektów, a dla najemców na znalezienie obiektów spełniających najwyższe rynkowe standardy.

Certyfikaty energetyczne powoli stają się standardem na polskim rynku nieruchomości. Szczególnie w przypadku obiektów biurowych. Dużą popularnością cieszy się zarówno amerykański LEED, jak i brytyjski BREEAM. Na rynku pojawiają się także nowe inicjatywy dopasowane swoją specyfiką do polskich uwarunkowań i badające także stopień zadowolenia użytkowników powierzchni komercyjnych. Takim nowym rozwiązaniem jest Green Building Standard opracowany przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego.

Deweloperzy walcząc o klientów już w momencie, kiedy zaczynają planować nową inwestycję myślą również o możliwości uzyskania odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego energooszczędny charakter budynku. Dla najemcy certyfikat to gwarancja odpowiedniego standardu - ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Jednak jego uzyskanie to nie koniec. Być może w tym momencie kończy się praca inwestora, ale zaczyna zarządcy, któremu powierza on budynek w opiekę. Bo równie ważne co zastosowanie odpowiednich technologii jest późniejsze zarządzanie budynkiem i dbanie o stan poszczególnych instalacji.

Według badań, dla osób pracujących w biurach najważniejsza jest możliwość kontrolowania jakości środowiska wewnętrznego, a zatem kluczowe będą sprawnie działająca klimatyzacja i wentylacja. I to właśnie klimatyzacja, wentylacja, a także ogrzewanie powinny być kontrolowane przez zarządcę jako jedne z pierwszych.

- Poza ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją powinny być również sprawdzane instalacje odnawialnych źródeł energii, jeśli istnieją w budynku, a także oświetlenie, na przykład czy nie działa podczas gdy w biurze nikogo nie ma. Dodatkowo kontrolowane powinno być zużycie energii elektrycznej przez samych najemców w celu określenia specyfikacji ich pracy – mówi dr inż. Piotr Bartkiewicz z Go4Energy, polskiej firmy wyspecjalizowanej w badaniu efektywności energetycznej budynków i opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie. 

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA