PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budynki dawnej Cukrowni Borowiczki w Płocku do zagospodarowania

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2015 16:04

Krajowa Spółka Cukrowa odnowi i zmodernizuje, pochodzące z początku XX wieku, zabudowania dawnej Cukrowni Borowiczki w Płocku (Mazowieckie). Nową siedzibę znajdzie tam archiwum spółki. Część nieruchomości zostanie przeznaczona na cele komercyjne i społeczne.

REKLAMA

Projekt rewitalizacji zabytkowych zabudowań dawnej Cukrowni Borowiczki, która działała w latach 1900-2003, ma być realizowany we współpracy z samorządem Płocka, także przy wsparciu środków unijnych. List intencyjny, dotyczący współpracy, podpisali wtorek prezydent Płocka Płocka Andrzej Nowakowski i prezes KSC Marek Spuz vel Szpos.

Jak poinformował Tomasz Olenderek z zarządu KSC, spółka poszukuje obecnie współinwestorów do adaptacji nieruchomości po dawnej Cukrowni Borowiczki na potrzeby własne. - Szukamy współinwestorów, którzy będą w przyszłości adaptowali te budynki razem z nami. Nie ukrywamy, że całość nie będzie przez nas do końca wykorzystywana - zaznaczył Olenderek.

Dodał, iż KSC, posiadająca doświadczenie w rewitalizacji podobnych zabytkowych obiektów, jak choćby cukrownie w Nakle i Kruszwicy, planuje przywrócić pierwotny wygląd Cukrowni Borowiczki z początku XX wieku. "Chcemy odtworzyć pierwotny charakter tego budynku i otworzyć go na społeczność lokalną, na Borowiczki, dzielnicę, która zasługuje na to, by skupiało się tu także życie kulturalne Płocka" - oświadczył Olenderek. Cały projekt miałby powstać najpóźniej do 2020 r.

Olenderek przyznał, iż w części odnowionego i zmodernizowanego budynku głównego dawnej Cukrowni Borowiczki nową siedzibę znajdzie archiwum KSC, działające tam w innych zabudowaniach. Wyjaśnił przy tym, że archiwum spółki prowadzi także działalność komercyjną, polegającą na archiwizowaniu dokumentów innych podmiotów. "Ta działalność się rozwija i nadal będziemy w to inwestować" - podkreślił Olenderek.

Budynek, w którym obecnie znajduje się archiwum KSC, mogący pomieścić ok. 8 km dokumentów, jest już w połowie zapełniony dokumentami: ok. 2 km to dokumentacja cukrowni wyłączonych z produkcji, a dalsze 2,3 km to dokumenty innych podmiotów.

Prezydent Płocka zapowiedział, że współpraca miasta w projekcie rewitalizacji nieruchomości dawnej Cukrowni Borowiczki polegała będzie m.in. na przygotowaniu odpowiednich procedur administracyjnych, w tym zmianie lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Borowiczki oraz poszukiwaniu środków dla części przedsięwzięcia przeznaczonej na cele społeczne. "Celem jest przywrócenie tego miejsca, części tego zakładu, nie tylko spółce, ale także mieszkańcom miasta. Chcemy pozyskać na ten projekt środki zewnętrzne, unijne" - wyjaśnił Nowakowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA