PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Buro Happold: Zrównoważone budowanie opłaca się wszystkim

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 15 paź 2013 12:07

Buro Happold: Zrównoważone budowanie opłaca się wszystkim

Ideą zrównoważonego budownictwa jest zdolność do przetrwania. Chodzi o promowanie trwałych rozwiązań - mówi Marek Dąbrowski, Associate Director, Buro Happold.

REKLAMA

Jak Happold rozumie zrównoważone budownictwo?

W zrównoważonym budownictwie staramy się pogodzić ekonomiczny interes inwestora, społeczny aspekt projektowania, czyli myślenie o użytkowniku końcowym budynku, a także wymiar środowiskowy, tj. jakość wnętrz, emisje zanieczyszczeń, selekcję materiałów, dobór odpowiednich urządzeń.

Dla nas ważne jest wszystko, dlatego nierzadko zwracamy się do określonych inwestorów, bo wiemy, że dyskusja z nimi na ten temat będzie miała sens.

Czynniki, o których pan wspomniał są sprzeczne?

Zależy, z jakim inwestorem rozmawiamy. Poruszanie tematu zrównoważonego budownictwa z deweloperami nastawionymi na szybką sprzedaż, np. mieszkaniówki, mija się z celem.

Inaczej jest z rozmowami z deweloperami zarządzającymi gotowymi budynkami oraz z budującymi na własny użytek. Z nimi dyskusja o długofalowych konsekwencjach przyjęcia danego rozwiązania ma sens, ponieważ biura są planowane jako strategiczne inwestycje. Rozmawiamy o rozwiązaniach energooszczędnych oraz perspektywie 10-20 lat po wybudowaniu obiektu. Mieszkaniówka jest planowana tylko do sprzedaży.

Chodzi tylko o to, by zbudować i sprzedać, a potem niech ktoś inny się martwi?

Niestety tak, a przeciętny nabywca jest nadal zbyt mało wyedukowany, by egzekwować sensowne podejście dewelopera.

Ideą zrównoważenia jest zdolność do przetrwania. Chodzi o promowanie rozwiązań trwałych. W wiodącym systemie certyfikacji BREEAM jednym z wymagań jest wprowadzenie do architektury zabezpieczeń elementów narażonych na szybkie zużywanie.

Zrównoważenie jest dla nas bardzo ważne w projektowaniu, jest filozofią przetrwania firmy. Jeśli będziemy budowali zrównoważone budynki, a one się sprawdzą w ciągu 5-10 lat po wybudowaniu, to nasi klienci, widząc, że projektujemy trwałe obiekty, wrócą do nas. Nie chcemy krótkowzrocznie proponować tego, czego rynek akurat potrzebuje. Edukujemy odbiorców, by przyjmowali od nas trochę mądrzejsze rozwiązania.

Panuje opinia, że zrównoważone budownictwo jest bardzo drogie w porównaniu z tradycyjnym. To prawda?

Jest droższe w procesie projektowym, nie w wykonawstwie. Byliśmy proszeni przez inwestorów o ocenę projektów w fazie realizacji i dostosowanie ich do uzyskania certyfikacji na średnim poziomie. Nie trzeba było zmieniać wielu rzeczy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA