PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Butikowe biurowce na topie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lut 2015 08:17

Butikowe biurowce na topie

W centrum Warszawy działa obecnie 73 butikowych obiektów biurowych - wynika z obliczeń BNP Parbias Real Estate. Jak informują analitycy, takie projekty stają się coraz bardziej popularne wśród najemców oraz inwestorów instytucjonalnych.

REKLAMA

Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa przy współpracy z Działem Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate przygotował raport Wyróżniające się spośród tłumu, Tchnienie nowego życia w butikowe biurowce w centrum Warszawy, w którym poddana została analizie istniejąca i planowana podaż zmodernizowanych zabytkowych budynków biurowych w wybranych lokalizacjach w centrum Warszawy i na Starym Mieście.

Celem raportu jest analiza obecnego rynku biurowców butikowych pod względem zasobów, profilu najemców, poziomu czynszów i skali pustostanów. Oprócz wskaźników ilościowych w w opracowaniu zawarto jakościową ocenę rynku biurowców butikowych oraz zdefiniowano kluczowe cechy odróżniające od tradycyjnych biurowców. Pod lupę wzięto także strukturę własności.

Całkowita powierzchnia najmu dla 73 poddanych analizie butikowych biurowców została oszacowana na 310 700 mkw., gdzie 250 300 mkw. ma przeznaczenie biurowe, a pozostała część to powierzchnie handlowe i usługowe zlokalizowane na parterach budynków.

- Powierzchnia większości biurowców butikowych (30 obiektów) wynosi od 2 001 do 5 000 mkw., jednakże aż 46 proc. powierzchni biurowych znajduje się w obiektach o wielkości od 5 001 do 10 000 mkw. Poza dużymi obiektami, na które składają się głównie pałace, piętro w większości analizowanych budynków ma powierzchnię wahającą się między 300 a 500 mkw. Należy także zauważyć, że biurowce butikowe wyróżnia wyższa jakość materiałów wykończeniowych (drewno, marmur, piaskowiec). Dodatkowo butikowe biurowce przyciągają specyficzną grupę najemców. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród firm z sektora usług biznesowych (36 proc. wszystkich najemców) takich jak kancelarie prawne i firmy doradcze. Ponadto są one popularne dla firm z sektora FIRE (finanse, ubezpieczenia, nieruchomości), które stanowią 15 proc. najemców - mówi Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

Biurowce butikowe to także atrakcyjne produkty inwestycyjne. Podczas gdy czynsz wywoławczy dla najlepszych standardowych nowoczesnych biurowców w centrum Warszawy wynosi obecnie od 22 do 24 Euro, w najlepszych biurowcach butikowych waha się on od 23 do 26 Euro za m kw. (10 budynków mieści się w tym zakresie cenowym). Jeśli chodzi o czynsze efektywne dla wszystkich grup biurowców butikowych, poziom transakcji w przypadku większych najemców obniża czynsz bazowy o 10-15 proc., natomiast w przypadku standardowych biurowców o 20-25 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA