PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cała Polska buduje biura

 • Autor: PropertyNews.pl
 • 29 mar 2018 12:10

Cała Polska buduje biura mat. PTWP

Aktywność deweloperów i inwestorów nie zwalnia, a polski rynek biurowy z roku na rok odnotowuje kolejne rekordy. Szacunkowa łączna wartość największych inwestycji na głównych rynkach biurowych w naszym kraju wynosi obecnie ponad 3,1 mld euro (bez uwzględnienia ceny gruntu). Polski rynek biurowy będzie jednym z tematów poruszanych podczas X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

Pod względem liczby i wartości inwestycji, niekwestionowanym liderem pozostaje Warszawa, jednak rynki regionalne charakteryzują się ogromną dynamiką wzrostu.

Wśród najprężniej rozwijających się biurowych zagłębi w kraju dominują Wrocław i Kraków.

- Głównym katalizatorem rozwoju rynków biurowych jest sektor SSC. Z tego względu kluczowym aspektem determinującym możliwość ekspansji lub otwarcia biura w danym regionie jest możliwość pozyskania odpowiednich pracowników. Szczególnie dotyczy to specjalistów z branż finansowych i IT, gdzie dodatkowo ważnym elementem jest znajomość języków obcych – mówi Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu Doradztwa i Badań Rynkowych w firmie Cresa Polska. - Pod tym względem dominuje województwo mazowieckie, małopolskie i Dolny Śląsk, gdzie na najbardziej cenionych przez pracodawców kierunkach INT (Informatyka, Nauki Ścisłe i Technologia) łącznie studiuje ponad 110 tys. studentów. Pod względem wielkości rynek biurowy w Krakowie (1,1 mln mkw.) wciąż wyprzedza Wrocław (0,9 mln mkw.), jednak różnica jest obecnie na tyle niewielka, że Wrocław wciąż ma szansę w ciągu kolejnych lat dogonić w tym wyścigu stolicę Małopolski.

Zarówno eksperci, jak i inwestorzy spodziewają się dalszego wzrostu znaczenia miast regionalnych, w których popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe jest na fali wznoszącej. W planach są również nowe przedsięwzięcia. - Zainwestowaliśmy w ostatnim czasie w zakup sporych terenów w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu. W kilku lokalizacjach rozpoczniemy wstępne prace projektowe – mówił dla propertynews.pl Peter Chatfield, Commercial Manager Vastint Poland, oceniając kondycję i potencjał rynku biurowego.

Ambitne założenia inwestycyjne w regionach ma m.in. Skanska Property Poland. - Planujemy rozpocząć budowę kilku nowych projektów, nie tylko na rynkach, na których jesteśmy już obecni - zapowiadał Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. - Najbardziej cieszy start naszej premierowej inwestycji w Gdańsku - kompleksu biurowego składającego się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ok. 40 tys. metrów kwadratowych.

 • 1
 • 2
 • Paweł 2018-03-30 10:54:54
  @biurwa

  Autorzy bawią się w populizm prowrocławski, a Ty bawisz się w populizm prokrakowski i to jeszcze silniej. We Wrocławiu na koniec tego roku będzie 1,05 mln powierzchni biurowej, w Krakowie będzie to pewnie pomiędzy 1,2 a 1,3 mln. Do 1,5 mln sporo będzie brakowało..., co nie zmienia faktu, że przewaga Krakowa trochę wzrośnie do jakiś 250k i raczej o żadnym przegonieniu Krakowa przez Wrocław nie ma co mówić.
 • 999999999999999999 2018-03-30 09:20:37
  Po co taki głupi tytuł. Cała Polska. Metropolie a nie cała Polska
 • biurwa 2018-03-29 15:57:02
  Jak Wrocław dobije do 1 mln to Kraków będzie już miał 1,5 mln m2 biur i "wciąż będzie wyprzedzał Wrocław" ,ale oczywiście Wrocław ma szanse go dogonić, nawet Warszawę może dogonić i Paryż i Londyn też.
  Brawo PR-owcy z Wrocławia...

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA