PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Całkowita powierzchnia biurowa zbliża się do 9 mln mkw. Co to oznacza dla rynku?

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 lis 2016 17:06

Całkowita powierzchnia biurowa zbliża się do 9 mln mkw. Co to oznacza dla rynku? Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych

Warunki najmu w najbliższym czasie pozostaną stabilne. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej na rynkach, które charakteryzują się wysoką aktywnością deweloperską obserwować będziemy spadek średnich stawek czynszów bazowych. Właściciele budynków oferują coraz bogatsze pakiety zachęt dla najemców, co przekłada się na coraz niższy poziom stawek efektywnych — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

REKLAMA

Od początku roku deweloperzy w dziewięciu największych miastach Polski oddali do użytku 693,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co przełożyło się na wzrost całkowitej podaży do poziomu 8,7 mln mkw. na koniec III kwartału 2016 r. – wynika z raportu Colliers International „Market Insights | Rynek biurowy” podsumowującego trzeci kwartał tego roku.

W III kwartale br. do użytku oddano łącznie 121,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Warszawie został ukończony jeden projekt, natomiast wśród miast regionalnych najwięcej powierzchni przybyło w Krakowie i Katowicach.

Współczynnik powierzchni niewynajętej dla projektów biurowych na dziewięciu największych rynkach Polski spadł do poziomu 12,9 proc. wobec 13,4  proc. na koniec II kwartału 2016 r. Poziom wynajmu w nowo oddanych inwestycjach to obecnie 54 proc.

Stawki bazowe i efektywne pozostały stabilne. Przeciętne czynsze w Warszawie kształtowały się od 12 do 22 EUR/m²/miesiąc, natomiast w miastach regionalnych od 10 do 16,5 EUR/mkw./miesiąc.

Podaż

Najnowszą inwestycją, która w minionym kwartale została oddana na warszawskim rynku biurowym jest I faza kompleksu West Station. Biurowiec zlokalizowany poza centrum w strefie Południowy Zachód oferuje 28,7 tys. mkw. Warto podkreślić, że od stycznia do września w Warszawie zostało ukończonych siedemnaście projektów o całkowitej powierzchni najmu przekraczającej 378 tys. mkw., co jest wynikiem rekordowym w porównaniu do poprzednich lat. W minionych kwartałach do użytku oddano także jedne z największych projektów biurowych w stolicy: Warsaw Spire (Tower) - 59 tys. mkw. oraz Q22 - 46,4 tys. mkw.

W omawianym okresie rynki regionalne charakteryzowały się przyrostem nowych zasobów porównywalnym do poprzednich kwartałów. Do użytku oddano 93 tys. mkw. biur, z czego najwięcej w Krakowie 34,6 tys. mkw. i w Katowicach 24,5 tys. mkw.

Do największych projektów oddanych w III kwartale 2016 r. należą CH2M (14,2 tys. mkw.) w Krakowie, Maraton A (13,2 tys. mkw.) w Poznaniu oraz dwa katowickie projekty Silesia Star II B (12,4 tys. mkw.) i A4 Business Park III (12,1 tys. mkw.). Łącznie od początku roku na rynkach regionalnych zostało ukończonych 46 projektów biurowych o powierzchni najmu prawie 315 tys. mkw.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA