PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cały rynek czeka na decyzje nowego właściciela Echo

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 mar 2015 14:32

Cały rynek czeka na decyzje nowego właściciela Echo

Umowa przejęcia udziałów w spółce deweloperskiej Echo Investment przez Griffin Group oraz PIMCO to jedna z największych transakcji w historii branży nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Centralnej. - Cały rynek czeka na pierwsze decyzje. Kluczowy będzie tu wybór składu rady nadzorczej, a następnie nowego zarządu firmy Echo - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

REKLAMA

- Istotny jest tu fakt, że Echo to spółka typowo polska, powstała w Kielcach i od początku koncentrująca się na naszym rynku - mówi Tomasz Buras.

Przedstawiciel firmy Savills zaznacza, że transakcja jest wyznacznikiem nowego trendu na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. - Chodzi o wzmożoną aktywność międzynarodowych funduszy inwestycyjnych zbierających kapitał na całym świecie, m.in. w USA, na Bliskim Wschodzie czy Azji Wschodniej. Jestem pewny, że w ciągu najbliższych lat ich aktywność będzie rosła - dodaje.

Jeśli chodzi o konsekwencje przejęcia kieleckiego dewelopera dla rynku, to w tym momencie trudno przewidzieć dokładne scenariusze. - Cały rynek oczekuje na pierwsze decyzje w tej sprawie. Kluczowy będzie tu wybór składu rady nadzorczej, a następnie nowego zarządu firmy Echo. Dopiero wtedy będziemy mogli określić kierunek, w którym zmierzać będzie przyszłość firmy Echo Investment - zauważa Buras.

Nowy właściciel może podjąć kilka kluczowych z punktu widzenia firmy i rynku, decyzji. Prawdopodobna jest m.in. sprzedaż wybranych aktywów nieruchomościowych. - Mowa tu szczególnie o dobrym portfelu nieruchomości handlowych, który jest nie tylko przygotowany do sprzedaży, ale również posiada pewne grono zdecydowanych, potencjalnych nabywców. Proces był do tej pory wstrzymany właśnie z powodu potencjalnej transakcji sprzedaży udziałów Echo. Dziś, w przypadku chęci realizacji zysków przez Echo, może zostać wznowiony - komentuje Tomasz Buras.

Pytanie budzi także przyszłość planowanych projektów deweloperskich. Echo realizuje wiele kluczowych inwestycji, jak wieżowiec Q22 w Warszawie. - Zarówno Echo jak i Griffin posiadają poważny bank ziemi oraz portfel potencjalnych projektów deweloperskich. Ich przyszłość zostanie określona przez nowe władze firmy. To one podejmą decyzję co dodalszej strategii. Firma ma przy tym olbrzymi potencjał głównie dzięki bardzo dobrym inwestycjom biurowym w Warszawie i miastach regionalnych - komentuje przedstawiciel Savills.

W grę wchodzi również trzeci scenariusz. Mowa tu o wycofaniu firmy Echo Investment z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W opinii Tomasza Burasa, taka decyzja nie jest nieprawdopodobna. - Nie zdziwię się, jeśli w najbliższym czasie pojawi się oficjalne wezwanie na sprzedaż udziałów firmy Echo przez mniejszościowych udziałowców. Fundusz inwestycyjny, który jest partnerem firmy Griffin, może w ten sposób osiągnąć spodziewane korzyści, jak większa elastyczność w realizacji strategii - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA