PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Carpooling ciekawym rozwiązaniem dla pracowników biurowych?

  • Autor: Adam Penkala, współzałożyciel spółki Velis
  • 13 mar 2015 11:23

Carpooling ciekawym rozwiązaniem dla pracowników biurowych?

Carpooling stanowi alternatywę dla tradycyjnych sposobów podróżowania. Mówiąc najprościej, polega on na współdzieleniu auta. Idea podróżowania jednym samochodem przez kilka obcych sobie osób powstała w latach 50. Dziś może powrócić do polskich inwestycji biurowych jako kolejny etap tworzenia zrównoważonych ekologicznie budynków.

REKLAMA

Od kilkunastu lat jest to zauważalny trend w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W USA oraz Kanadzie istnieją specjalne pasy przeznaczone dla aut, w których podróżuje więcej niż jedna osoba. Pasy te tworzone są w celu redukcji ruchu pojazdów poprzez wykorzystanie grupowych dojazdów, czyli właśnie carpoolingu. Z kolei w Europie Zachodniej coraz częściej wydzielane są miejsca parkingowe dla osób podróżujących w ten sposób. W Polsce jak na razie pas dla podróżujących grupowo pojawił się jedynie w Rzeszowie.

Taka forma tańszego podróżowania znajduje coraz więcej zwolenników, którym z pomocą przychodzą specjalne portale dedykowane poszukiwaczom wolnych miejsc w samochodach. Na takich stronach wszyscy zainteresowani mogą znaleźć oferty kierowców szukających współpasażerów i tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczane np. na codzienne dotarcie do pracy. Do tej pory oferty carpoolingu skierowane były głównie do osób prywatnych, jednak teraz korzyści płynące z tej formy podróżowania zauważyły także firmy i centra biznesowe, gdzie pracuje często kilkanaście tysięcy osób.

Carpooling dla pracowników biurowców

W ostatnim czasie firma Velis, zajmująca się oprogramowaniem dla nieruchomości komercyjnych oraz systemami bezpieczeństwa, przeprowadziła ankietę wśród pracowników jednego z biurowców klasy A, z której wynika, iż 52 proc. respondentów deklaruje chęć współdzielenia samochodu. Ponad połowa z nich odpowiada, że najważniejszą rzeczą przemawiająca na korzyść udziału w carpoolingu jest możliwość zredukowania kosztów podróży do pracy i z pracy. Ponadto zwracali uwagę na to, że w czasie carpoolingu z osobami z pracy będą mieli czas na omawianie tematów związanych z ich codziennymi obowiązkami, co przełoży się na ich wyniki. Dodatkowo ankietowani uważają, że jest to dobra okazja na nawiązanie nowych znajomości.

Wspólne przejazdy kilku osób z jednej pracy to najlepszy sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji całej floty samochodów firmowych, a także wydatków na paliwo. Pozwalają one także uniknąć problemów z parkowaniem oraz bezpośrednio przyczyniają się do ochrony środowiska. Pracownicy korzystający ze wspólnych przejazdów mają szanse na poprawę relacji, lepsze poznanie siebie, co prowadzi do lepszej atmosfery w miejscu pracy i większej wydajności.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA