PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centra usług biznesowych potrzebują coraz więcej powierzchni biurowej

  • Autor: propertynews.pl
  • 01 lip 2015 13:24

Rosnąca liczba centrów usług dla biznesu oraz ich coraz większy apetyt na odpowiednią przestrzeń do pracy spowodowały, że cały sektor zajmuje już około 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej w Polsce.

REKLAMA

Stałe umacnianie się sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce jest widoczne zarówno w wielkości i strukturze zatrudnienia, jak i w dynamicznym rozwoju budownictwa biurowego. Według danych ABSL, centra z kapitałem zagranicznym zatrudniają obecnie w Polsce 150 tys. osób.

– Dalsze prognozy są więcej niż optymistyczne. Do 2020 r. w sektorze może pracować aż 250 tys. osób. To ćwierć miliona etatów dla absolwentów uczelni wyższych, specjalistów i menadżerów. To także wysokiej jakości miejsca pracy, dające możliwości rozwoju i awansu w międzynarodowych strukturach dużych firm, jak również siła napędowa całej polskiej gospodarki – mówi Marek Grodziński, wiceprezes ABSL, dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini.

Sektor nie tylko tworzy miejsca pracy, ale pełni funkcję miastotwórczą – przyczynia się do rozwoju infrastruktury i stymuluje wzrost gospodarczy całego regionu. Przykładem jest rozwój rynku powierzchni biurowych, stymulowany w dużej części przez sektor usług dla biznesu.

– Centra usług biznesowych są od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni. W efekcie dynamicznego rozwoju struktur, firmy BPO/SSC zajmują dziś ok. 1,5 miliona mkw. biur. Udział sektora w zajętej powierzchni w Krakowie to aż 56 proc., w Łodzi 49 proc., a we Wrocławiu – 43 proc.. Dla porównania, w Warszawie – dużo bardziej zdywersyfikowanej pod względem branż najemców – jest to 7 proc. – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Jak wskazuje JLL[1], w 2014 roku firmy z sektora usług dla biznesu wygenerowały aż 65 proc. popytu na powierzchnię biurową poza Warszawą. Skanska Property Poland podaje natomiast, że co trzeci metr wynajęty w tym czasie przez branżę znajdował się w budynkach spółki. Firma jest doskonałym przykładem tego, jak ważnym odbiorcą nowoczesnych biur stały się firmy outsourcingowe. Przez ostatnie trzy lata ponad 70 proc. wybudowanych przez dewelopera biur zostało wynajęte centrom usług.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA