PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Charakterystyka europejskich rynków biurowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 lut 2015 17:34

Rynek biurowy w Europie jest mocno zróżnicowany. Według najnowszej publikacji Colliers International można wyróżnić cztery kategorie rynków: pod presją, zdrowiejące, stabilne, ponad krzywą.

REKLAMA

Na europejskim rynku biurowym największy wzrost czynszów odnotował Dublin - w drugiej połowie 2014 roku opłaty za biura wzrosły tam o 14,3 proc. i wynoszą obecnie 480 euro za mkw. rocznie. Największy spadek zaobserwowano zaś w Petersburgu - aż o 25,2 proc. W polskich miastach w ostatnich sześciu miesiącach zeszłego roku zaobserwowano stabilizację czynszów. W Warszawie średnia roczna opłata za wynajęcie 1 mkw. biura w najlepszych budynkach w centrum wynosiła 288 euro - wynika z raportu Colliers International „Office Snapshot H2 2014".

W Europie wyróżnić można cztery kategorie rynku nieruchomości biurowych. Colliers International sklasyfikował je następująco:

• Rynki „pod presją": obejmujące część Europy Południowej oraz wschodnią część kontynentu (Rosja, Ukraina). W 2014 roku odnotowano na nich znaczny spadek czynszów, głownie w Moskwie, Petersburgu i Kijowie. Niepewność i osłabienie gospodarcze spowodowały wzrost liczby pustostanów.

• Rynki „zdrowiejące": zaliczają się do nich rynki biurowe w Hiszpanii, Irlandii i Holandii. Są to rynki korzystające z ożywienia gospodarczego i poprawy nastrojów społecznych.

• Rynki „stabilne": Zaliczają się do nich tzw. niemiecka Wielka Szóstka, Paryż, część Skandynawii oraz Europa Środkowo-Wschodnia. W Niemczech czynsze wzrosły w ostatnim roku i utrzymują się na najwyższym poziomie. Pomimo niepokojących sygnałów dotyczących francuskiej gospodarki, czynsze biurowe w centrach biznesowych w Paryżu są stabilne. Prawdopodobnie stawki czynszów w Niemczech i Francji nie zmienią się w najbliższych miesiącach.

• Rynki "ponad krzywą": zdominowane są przez Wielką Brytanię. Wzrost czynszów zaobserwowano w miastach i strefach takich, jak: West End (o 2,1 proc.), London City (o 8,3 proc.), Manchester (o 1,6 proc.), Birmingham (o 1,8 proc.) oraz Bristol (1,8 proc.). Zdaniem Colliers rynek najemców powierzchni biurowych na tych rynkach wciąż rośnie.

Z raportu wynika, że rynek biurowy w Polsce w drugiej połowie roku był stabilny. W Warszawie średni czynsz za wynajęcie 1 mkw. wynosił 24 euro miesięcznie za najlepsze budynki w centrum. Średnia dla biur w centrum wyniosła zaś 16 euro. W Krakowie było to odpowiednio 15,5 euro za mkw. miesięcznie i 13,7 euro. We Wrocławiu zaś 14,8 oraz 13,5 euro.

- W najbliższych trzech latach Warszawa zyska ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Wpłynie to na wzrost współczynnika wolnej powierzchni. Obecnie wynosi on około 13,26 proc. Wskaźnik ten z pewnością wzrośnie, ale nie powinien przekroczyć przedziału 18 do 18,5 proc. Obecnie czynsze spadają, ale moim zdaniem zatrzymają się na pewnym poziomie, poniżej którego właściciele nie zejdą. Najemcy mogą zaś oczekiwać ofert z wszelkiego rodzaju benefitami - mówi Paweł Skałba, Partner i Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Colliers International.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA