PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chcemy być numerem jeden!

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 gru 2016 08:01

Chcemy być numerem jeden! Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland

Firma HB Reavis nie zwalnia tempa. Zbliża się budowa potężnego kompleksu biurowego w sercu Warszawy, ale deweloper ma nowe plany. Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland opowiada w rozmowie z Propertynews.pl o tym, jak widzi przyszłość firmy.

REKLAMA

Brexit zdominował rozmowy o inwestycjach w całej Europie. HB Reavis dużo inwestuje w Londynie. Czy procedura związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii wpłynie na firmę i na polski rynek nieruchomościowy?

Wewnątrz HB Reavis wiele na ten temat dyskutujemy, chociaż Brexit nie miał póki co większego wpływu na naszą działalność. Wiadomo jednak, że referendum spowodowało dużą niepewność na rynku. To pomnożyło pytania i przełożyło się na zawirowania giełdowe. Widać to było po akcjach spółek nieruchomościowych, które mocno spadły. Widzimy jednak, że powoli sytuacja wraca do normalności. Zobaczymy, co będzie dalej. Najważniejsza kwestia to podejście rządu brytyjskiego do wyjścia z Unii oraz sposobu i tempa prowadzenia rozmów. Teraz dominują głównie emocje.

Odnośnie firmowych debat… Czy w firmie panuje przekonanie, by wstrzymać się z inwestycjami w Wielkiej Brytanii? To mogłoby pozytywnie wpłynąć na Polskę...

Nie sądzę, żeby to miało wpływ na działalność w Polsce. Mamy tu świetny zespół i wiemy, co chcemy budować. Robimy to od lat – szukamy działek i okazji, tworzymy kolejne projekty. Aktualne przykłady? To nie tylko inwestycja przy ulicy Chmielnej, którą niedługo oficjalnie zaprezentujemy, ale też zagospodarowanie terenu z dużym potencjałem przy ulicy Burakowskiej w Warszawie. Firma patrzy się na Polskę bardzo pozytywnie – nie spodziewamy się strategicznych zmian w tej kwestii. Oczywiście, trwają rozmowy na temat różnych szans dla kraju. Jedną z nich mogą być przenosiny firm z brytyjskiego City. Mowa tu o przedstawicielach sektora BPO, SSC czy bankach. Czy wzmocnią one popyt na powierzchnie w Warszawie? Zobaczymy. Chciałbym, ale w naszych kalkulacjach nie bierzemy tego pod uwagę. Tym bardziej, że takie przenosiny byłyby realizowane w krótszej perspektywie, niż czas potrzebny na zaplanowanie i zbudowanie nowego biurowca.

Nieco inaczej wygląda to w Londynie. Obecnie mamy tam 3 projekty deweloperskie. Kiedy rozpoczęły się dyskusje wokół referendum, wiele firm wstrzymało swoje inwestycje. Dziś pustostany spadły do poziomu 4 proc., a nowych projektów po prostu nie ma. To realny problem dla Wielkiej Brytanii.

HB Reavis otrzymało już pozwolenie na budowę kompleksu przy ul. Chmielnej w Warszawie. Do tej pory zapowiadali Państwo, że budowa ruszy zaraz po załatwieniu spraw administracyjnych. Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia projektu? Czy projekt będzie etapowany?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA