PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chcemy REIT-ów! Branża nieruchomości zaczyna lobbować

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 sie 2016 11:54

Chcemy REIT-ów! Branża nieruchomości zaczyna lobbować Małgorzata Kosińska, prezes REIT Polska

Stowarzyszenie REIT Polska rozpoczyna działalność. Organizacja będzie aktywnie wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszące stały dochód i regularnie wypłacających zyski w formie dywidendy.

REKLAMA

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Jego misją jest inicjowanie oraz wspieranie działań prowadzących do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia członków organizacji: konsultantów, prawników, doradców na rynkach finansowych i innych profesjonalistów związanych z rynkiem nieruchomości. Zadanie, jakie stawia przed sobą stowarzyszenie, to między innymi prowadzenie działań edukacyjnych oraz stworzenie platformy komunikacji dla wszystkich uczestników rynku.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć - mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

Zgodnie z ideą, REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to podmiot o charakterze dywidendowym, działający w formie spółki lub funduszu, inwestujący w istniejące nieruchomości. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT została stworzona w szczególności z myślą o inwestorach indywidualnych, aby pozwolić im na inwestowanie w najatrakcyjniejsze nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, a których nabycie – z uwagi na wartość jednostkowej nieruchomości – możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania. Taki rodzaj zagospodarowania oszczędności obywateli służy zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu danego kraju, buduje akcjonariat obywatelski, uzupełnia lub wspiera podstawowy system emerytalny, a także - zwiększając udział inwestycji finansowanych oszczędnościami – zapewnia zdrowy wzrost gospodarki.

  • 1
  • 2
  • CCIM11061 2016-08-11 10:31:15
    a Soros inwestuje w Michnika
  • pioneer 2016-08-08 12:18:40
    Jaki jest problem z utworzeniem dzisiaj REIT-u ? Można mieć fundusz i nie płacić podatków. A po co robić go publicznym ?? Notowania na giełdzie oznaczają podwójny standard wyceny (inna wynika z wartości akcji/certyfikatów funduszu, a zupełnie inna z ksiąg i wyceny rynkowej). Kiedyś potrzebowały tego OFE i wyszły na tym źle. Teraz tym bardziej jest to bez sensu bo GPW ma ujemną wiarygodność, to giełda dla - powiedzmy szczerze - oszustów wykorzystujących często ignorancję i bierność KNF oraz dla spekulantów. Ostatnie miejsce, w którym Kowalski powinien trzymać pieniądze. Jestem za polskimi funduszami ale prywatnymi, wycenianymi i zarządzanymi przez profesjonalistów, ale tego się nie da zadekretować, ludzie sami przyjdą i dadzą pieniądze jak zobaczą kogoś kto potrafi je zarabiać. Na razie WSZYSTKIE 9 funduszy nieruchomości jakie powstały w Polsce (Arka, Polonia, Skarbiec, BPH, Ipopema) to była strata, klęska i katastrofa...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA