PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ciężkie lata dla warszawskich deweloperów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 lut 2015 12:48

Według najnowszego raportu Savills, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 4.4 mln mkw., a aktywność deweloperów nadal rośnie. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills, najbliższe lata będą dla deweloperów i właścicieli nieruchomości trudne z powodu rosnącej presji na czynsze i wysokiego wskaźnika pustostanów.

REKLAMA

- Pomimo wzrostu wskaźnika pustostanów w Warszawie, aktywność deweloperów pozostaje na wysokim poziomie. Spodziewamy się, że do końca 2017 r. co najmniej 758 000 m kw. nowej powierzchni biurowej zostanie oddana do użytku - komentuje Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że podaż nowej powierzchni biurowej w latach 2015 - 2017 może przekroczyć nawet milion metrów kwadratowych, z czego 758 000 m kw. jest już w budowie. Wzrost ten będzie miał negatywny wpływ na poziom pustostanów, który obecnie szacowany jest na 13,3 proc. (stan na koniec 2014 r.) i wzrósł o 160 punktów bazowych rok do roku.

Analitycy Savills podkreślają, że siłą napędową dla nowych inwestycji pozostaje stabilny popyt na powierzchnie biurowe, który w ujęciu brutto od trzech lat przekracza 600 000 m kw. rocznie. Nowe umowy najmu stanowiły w zeszłym roku blisko 70% całkowitego popytu, podczas gdy pozostałe 30 proc. to odnowienia i renegocjacje umów. Udział umów przednajmu był relatywnie niski i stanowił zaledwie 15% całkowitego popytu. Wśród umów przednajmu znajdowało się jednak kilka dużych transakcji.

- Największą umową podpisaną w zeszłym roku na warszawskim rynku biurowym, była umowa przednajmu zawarta między Raiffeisen Polbank i deweloperem Golub GetHouse w budynku PRIME Corporate Center. To przykład zakończonego sukcesem powrotu dewelopera, który przez kilka lat nie był aktywny na warszawskim rynku - komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

Savills wykazuje, że popyt na powierzchnie biurowe jest niższy w obrębie Centralnego Obszaru Biznesu. Znaczna część popytu jest przesunięta w kierunku obrzeży centrum, ze względu na budowę nowych projektów biurowych oraz powrót na rynek powierzchni w istniejących budynkach, których jakość nie odbiega od nowopowstających. Wzrost podaży w tym obszarze będzie miał z pewnością duży wpływ na poziom czynszów, który obecnie wynosi 22,00 - 23,00 EUR/m kw./m-c w ścisłym centrum i do 14,00 - 15,50 EUR/m kw./m-c poza centrum.

Analitycy Savills zauważają, że jest kilka bardzo prestiżowych budynków biurowych, zlokalizowanych w najlepszych punktach centrum miasta, o wysokim standardzie wykończenia, gdzie poziom czynszów ofertowych nadal utrzymuje się na poziomie 24,00 - 25,00 EUR/m kw./m-c, niemniej jednak, transakcje przy tym poziomie czynszów możliwe są jedynie w przypadku mniejszych powierzchni. Z drugiej strony, jest też kilka starszych biurowców, oferujących dobrej jakości powierzchnię, a przede wszystkim świetną lokalizację, gdzie czynsze transakcyjne kształtują się na poziomie 19,50 EUR/m kw./m-c lub nawet niżej, w zależności od wielkości transakcji.

Sytuacja na warszawskim rynku biurowym jest odwrotna w stosunku do obecnych trendów na wiodących rynkach Europy Zachodniej, gdzie podaż nowej powierzchni jest ograniczona, a kurcząca się dostępność biur powoduje wzrost stawek czynszów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA