PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cisza przed burzą na poznańskim rynku biurowym - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 paź 2013 17:32

Cisza przed burzą na poznańskim rynku biurowym - raport

W porównaniu do drugiej połowy 2012r., pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku na rynku poznańskim charakteryzowało się słabszą dynamiką podaży. W 2014 i 2015 r. ilość oddawanej powierzchni biurowej może powiększyć się nawet o kilkadziesiąt procent - wynika z raportu agencji Colliers International.

REKLAMA

W I połowie roku na rynek trafiły trzy projekty o łącznej powierzchni 6 200 mkw.: Galeria MM (2 400 mkw.), Piątkowska Office (2 000 mkw.) oraz Roch Office (1 800 mkw.). Popyt na powierzchnię biurową wyniósł 14 200 mkw. Na rynku dominowały nowe umowy (66 proc.) oraz renegocjacje/przedłużenia (28 proc.). Przeciętna wielkość transakcji zwiększyła się do 790 mkw. (wobec 495 mkw. w 2 poł. 2012r.). Wskaźnik pustostanów, po tymczasowym wzroście odnotowanym w 1 kwartale, ustabilizował się na poziomie 15,5 proc.

Pomimo rosnącej dostępności powierzchni na wynajem czynsze za najlepszą powierzchnię biurową utrzymały się na relatywnie stabilnym poziomie (13 - 16,5 €/mkw./m-c). Na koniec 1 połowy 2013r. w budowie znajdowało się 60 000 mkw. powierzchni biurowej. Wśród realizowanych inwestycji można wymienić: Business Garden (41 000 mkw.), Malta House (12 800 mkw.) oraz Nobel Tower (4 000 mkw.).

- Rok 2013 mógł zaskoczyć ilością nowych inwestorów z branży BPO/SSC. Poznań jest na fali wznoszącej w kontekście pozyskiwania nowych firm. To właśnie tutaj swoje operacje ulokowały takie podmioty jak DFDS Seaways (Globis) czy Rule Financial (Okrąglak). Warto także wspomnieć o nowych najemcach w Andersia Business Center (Regus) - powiedział Sebastian Bedekier, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu.

- Wciąż oczekuje się na decyzje innych, które mają być ogłoszone niebawem. Ważnym elementem na rynku poznańskim były także relokacje najemców. Wyróżnić należy Ciber, który ulokował się w Malta House, PWC w Andersia Business Center oraz jedna z największych transakcji tego roku, siedziba główna Żabki - w Poznańskim Centrum Finansowym. Niektórzy najemcy postanowili odnowić swoje umowy tak jak Ogicom, który zostaje na kolejny okres w Malta Office Park. Spodziewane są także kolejne transakcje do końca 2013 roku - dodał Bedekier.

- Podsumowując, I połowę tego roku można uznać za udaną dla poznańskiego rynku biurowego. Coraz większy ruch w tym regionie to dobry prognostyk przed 2014 i 2015, kiedy podaż w Poznaniu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent - skomentował dyrektor w Colliers.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA