PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co boli najemców?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 mar 2015 12:50

Co boli najemców?

Kary związane z wypowiedzeniem lub niedotrzymaniem warunków umowy to zdaniem najemców inwestycji biurowych najbardziej problematyczne klauzule zawarte w umowach najmu. W obliczu gwałtownie rosnącej podaży nowej powierzchni umiejętność współpracy na linii właściciel-najemca wymusza jednak poszukiwanie kompromisowych rozwiązań.

REKLAMA

Jak wynika z raportu pt. Najbardziej sporne klauzule w umowach najmu powierzchni biurowych przygotowanego przez kancelarię Galt, najwięcej trudności negocjacyjnych wzbudza klauzula dotycząca kar umownych za wypowiedzenie umowy przez najemcę. Taką odpowiedź wskazało ok. 60 proc. respondentów.

Zdaniem Sławomira Lisieckiego z kancelarii Galt, kwestia ta budzi najwięcej kontrowersji, ponieważ wypowiedzenia umowy mogą wyniknąć z wielu czynników, które trudno przewidzieć i zaplanować.

- Każdy, kto decyduje się na wynajem powierzchni biurowej musi liczyć się z szeregiem zmiennych, które w momencie podpisywania umowy są trudne do przewidzenia. W dzisiejszych, dynamicznych realiach biznesowych, najemcy chcą być przygotowani na różne scenariusze, w tym m.in. likwidację oddziału firmy lub przeprowadzkę. Każda tego typu decyzja naraża wynajmującego na straty finansowe. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym konfliktem interesów: najemca, biorąc pod uwagę różne scenariusze stara się ustalić jak najniższą karę umowną, z kolei wynajmujący będzie próbował wynegocjować kwotę, która pozwoli na pokrycie strat finansowych w przypadku utraty najemcy - tłumaczy.

Na drugim i trzecim miejscu kolejno uplasowały się klauzule dotyczące skutków opóźnień w przekazaniu pomieszczeń oraz zakłóceń w korzystaniu z przedmiotu najmu. Obie te kwestie, jako problematyczne określiło ok. 50% respondentów.

- Klauzule te dotyczą kar związanych z niedotrzymaniem warunków umowy i są przedmiotem równie trudnych negocjacji - mówi Sławomir Lisiecki.

- Sytuacje, w których najemca nie może korzystać z wynajmowanego lokalu z winy wynajmującego narażają go bezpośrednio na straty finansowe. W tym przypadku to wynajmujący musi brać pod uwagę różne, całkiem prawdopodobne scenariusze, w tym wszelkiego rodzaju awarie i problemy techniczne, które mogą uniemożliwić najemcy korzystanie z lokalu i narazić go na straty finansowe - dodaje.

Wśród innych spornych i czasochłonnych warunków umowy, respondenci wskazali także m.in. ustalenia dotyczące standardu prac wykończeniowych (49% badanych), odpowiedzialności najemców za ewentualne szkody wyrządzone w lokalu (42% respondentów) oraz zniszczenie przedmiotu najmu (39%).

  • 1
  • 2
  • Lawyer 2015-03-17 22:03:43
    Pełna zgoda, aczkolwiek rozmiar zaangażowanego kapitału nie uzasadnia formułowania umów najmu na wzór niemalże traktatu wersalskiego, Najemcy nie są przegranymi Niemcami, a czynsz najmu to nie reparacje wojenne. Fakt, iż za nieustępliwością Wynajmującego stoją żądne komfortu za wszelką cenę banki finansujące inwestycję, z punktu widzenia Najemcy jest irrelewantny i zgodnie z zasadami logiki inaczej być nie może. Umowa najmu tworzy stosunek prawny, który w idealnym założeniu, powinien dawać obustronne poczucie komfortu, stąd zdecydowanie zgadzam się, ze stwierdzeniem, iż sztuką jest do tego doprowadzić. Pamiętać też należy, że większym i renomowanym Najemcom, biorącym w najem duże metraże zawsze jest i będzie dużo łatwiej wynegocjować bardziej "ludzkie" warunki, ale to powszechnie znany truizm.
  • OPG Property Professional 2015-03-10 11:20:04
    Jest to istotnie kłopotliwa kwestia, bo ryzyko biznesowe dla każdej strony powinno być rozłożone w równym stopniu. Problem polega na tym, że właściciel nieruchomości mimo wszystko ze względu na wysokość zaangażowanego kapitału ponosi nie współmiernie wyższe ryzyko on najemcy. Najemcom naturalnie trudno to zrozumieć, bo patrzą przez pryzmat własnego biznesu. W tych negocjacjach należy pamiętać o kluczowym interesariuszu jakim jest bank finansujący nieruchomość. Banki ograniczają swoje ryzyko do absolutnego minimum, a takie uzyskuje się dzięki solidnym najemcą, z umowami na czas określony bez możliwości wyjścia przed końcem trwania kontraktu. Koło nam się zamyka i skłania do jednej refleksji, aby skonstruować transakcję, w której każda z "Trzech Stron" wygrywa potrzebne jest poszanowanie innych, zrozumienie i chęć dialogu przez cały okres trwania umów, a to jest sztuka :)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA