PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z Breksitem?

  • Autor: PAP
  • 05 maj 2017 15:51

Co dalej z Breksitem? Fot. Shutterstock

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapewnił, że Unia będzie z "absolutną lojalnością" negocjować z Londynem warunki Brexitu. W wystąpieniu we Florencji podczas międzynarodowej debaty dodał, że należy pamiętać o tym, kto kogo zostawia.

REKLAMA

Juncker wygłosił w piątek przemówienie na zorganizowanej we Florencji po raz 7. debacie zat. Stan Unii. Na samym początku wyjaśnił, że będzie mówił po francusku, bo "angielski traci znaczenie w Europie".

"Poza tym we Francji są w niedzielę wybory, a ja chciałbym, żeby zrozumiano tam to, co powiem o Unii i narodach"- stwierdził.

Odnosząc się do Brexitu oświadczył: "Będziemy negocjować z absolutną lojalnością z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi, ale to nie Unia Europejska porzuciła Zjednoczone Królestwo, lecz Zjednoczone Królestwo zostawia UE i na tym polega różnica i będzie się ją odczuwać w najbliższych latach".

Juncker wyraził opinię, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu można częściowo wytłumaczyć "słabościami Unii".

Brexit nazwał "prawdziwą tragedią".

"Nie chciałbym, aby lekceważono prawdziwe znaczenie tej decyzji narodu brytyjskiego" - stwierdził szef Komisji Europejskiej.

W przemówieniu mówił też o kryzysie migracyjnym i wyraził uznanie dla Włoch, które - jak ocenił - "od pierwszego dnia robią wszystko, co mogą, by stawić mu czoło".

"Włochy uratowały i ratują honor Europy" - oświadczył szef KE. "Dlatego - dodał - musimy być bardziej solidarni tak z Włochami, jak i z Grecją, które nie są odpowiedzialne za swe położenie geograficzne".

Juncker nawiązał do unijnej decyzji o relokacji migrantów, którzy przypłynęli do tych dwóch krajów.

"Pewna liczba państw nie akceptuje tej decyzji. Jeśli Unia zaczyna nie szanować norm prawnych w tej dziedzinie, to będzie po nas" - ocenił Jean-Claude Juncker.

Następnie powiedział: "Chciałbym, żeby te kraje członkowskie zrozumiały: tu chodzi o to, by wprowadzić w czyn i ująć w literę prawa ideę, jaką mamy na temat Europy i człowieka. Nie można powiedzieć +my nie wpuszczamy na nasze terytorium mężczyzn i kobiet o innym kolorze skóry i tych, którzy nie są katolikami+".

"To nie leży w prawdziwej naturze Europy" - oznajmił Juncker.

Jego zdaniem dużo mówi się o błędach i zaniedbaniach Unii.

"Ale nigdy nie mówi się o sukcesach Europy, które robią wrażenie. Tymi, którzy nie potrafią ich docenić, są Europejczycy" - ocenił.

Na florenckim forum wystąpił też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Położył nacisk na to, że priorytetem rokowań w sprawie Brexitu musi być obrona interesów obywateli UE.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA