PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz niższe zyski z europejskich nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 mar 2016 08:25

Coraz niższe zyski z europejskich nieruchomości Fot. Fotolia

Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych w czwartym kwartale 2015 roku sięgnęły 64,5 miliarda euro, przez co ich łączna wartość w całym minionym roku wyniosła 238,5 miliarda euro. To o 25 proc. więcej niż w 2014 roku – wynika z najnowszego kwartalnego raportu firmy Knight Frank.

REKLAMA

Wzrost aktywności na rynku inwestycyjnym w 2015 roku był zjawiskiem powszechnym, w szczególności na rynkach centralnych, tj. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, gdzie wartość inwestycji zwiększyła się o ponad 20 proc. Na rynkach peryferyjnych wolumen inwestycji wzrósł przede wszystkim we Włoszech i w Portugalii, w obu przypadkach napędzany rosnącą aktywnością inwestorów zagranicznych.

Skala popytu inwestycyjnego przełożyła się na utrzymanie się presji zniżkowej w przypadku stóp kapitalizacji inwestycji typu „prime” przez cały 2015 rok, przy czym tempo spadku stóp obniżyło się w IV kwartale. Wyliczona przez Knight Frank średnia ważona stopa kapitalizacji z inwestycji w nieruchomości biurowe na europejskim rynku „prime” zmniejszyła się w IV kwartale o 4 punkty bazowe, do rekordowo niskiego poziomu 4,79 proc. , co w dużej mierze było konsekwencją spadku stóp kapitalizacji w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli i Lizbonie.

Europejskie rynki najemców również odnotowały znaczną poprawę aktywności w 2015 roku. W perspektywie roku całościowy popyt na monitorowanych przez Knight Frank głównych rynkach nieruchomości biurowych wzrósł o 10 proc. Tendencja ta utrzymywała się pomimo spadku popytu na dwóch największych rynkach europejskich, londyńskim i paryskim, głównie dzięki dobrym wynikom na rynkach: niemieckim, iberyjskim oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wyliczony przez Knight Frank wskaźnik czynszów dla europejskich powierzchni biurowych typu „prime” podniósł się o 3,5 proc. w ciągu 2015 roku, głównie w związku ze wzrostami na rynkach w takich miastach jak Dublin, Londyn, Madryt i Sztokholm. Oczekuje się, że w 2016 roku tendencja wzrostowa rozszerzy się także na inne miasta i obejmie między innymi Paryż, gdzie po ponad dwóch latach stabilizacji spodziewany jest wzrost czynszów w budynkach biurowych typu „prime”.

- Mocny IV kwartał wieńczy wyjątkowo udany rok dla rynku nieruchomości komercyjnych w Europie i nic nie wskazuje na to, aby apetyt inwestorów miał się zmniejszyć. Co prawda, zgodnie z naszymi prognozami, brytyjski rynek inwestycyjny może doświadczyć chwilowej stagnacji w okresie poprzedzającym czerwcowe referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przewidujemy jednak wzmożoną aktywność na niektórych rynkach Europy Południowej i ogólne utrzymanie się wartości inwestycji w Europie w 2016 roku na podobnym poziomie - komentuje Andrew Sim, dyrektor Działu Europejskich Rynków Kapitałowych w Knight Frank.

- W 2015 roku europejski rynek najemców odżył, a popyt na powierzchnie biurowe wzrósł w większości kluczowych regionów. W 2016 roku spodziewamy się dalszego wzrostu najmu, jako że najemcy korporacyjni wykazują coraz większą gotowość do podejmowania ważnych decyzji biznesowych. Duży popyt na powierzchnie biurowe zlokalizowane w centralnych obszarach biznesu, w połączeniu z ograniczoną działalnością deweloperską, powinien przynieść wzrost czynszów na coraz większej liczbie rynków europejskich - Matthew Colbourne, Associate w Dziale Badań Rynków Międzynarodowych w Knight Frank.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA