PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coworking rośnie w siłę. Kto został liderem elastycznych powierzchni?

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 sty 2018 12:30

Coworking rośnie w siłę. Kto został liderem elastycznych powierzchni?

W 2017 roku popyt na elastyczne miejsca pracy wzrósł do rekordowego poziomu na całym świecie. W centrum Londynu wynajęto operatorom elastycznej powierzchni 232 250 mkw., czyli o 190 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym samym Londyn jest miastem, które oferuje najwięcej powierzchni co-workingowej – więcej niż Nowy Jork - wynika z najnowszego raportu „Co-working 2018”, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W raporcie przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze elastycznych miejsc pracy oraz stopień dojrzałości rynku, którego liderem w skali globalnej jest Wielka Brytania. Na sektor ten przypadło 21 proc. łącznego wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowych zawartych w Londynie w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 8,5 proc. rok wcześniej. Udział Wielkiej Brytanii w globalnym rynku elastycznych miejsc pracy wzrósł do 32 proc.w porównaniu z 27 proc. dla USA i 22 proc. dla regionu EMEA (bez Wielkiej Brytanii).

W centrum Londynu popyt na elastyczne miejsca pracy osiągnął rekordowe 232 250 mkw. i stanowił ponad 21 proc. łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku nieruchomości biurowych w stolicy Wielkiej Brytanii. W 2017 roku średni czynsz za tego typu powierzchnie w Londynie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem o 10 proc. do ponad 705 GBP za mkw.

Łączne zasoby elastycznych miejsc pracy w Londynie wynoszą ponad 929 000 mkw., czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w Amsterdamie, który z ok. 371 600 mkw. zajął drugie miejsce w zestawieniu. W obu miastach odnotowano znaczny wzrost aktywności w tym sektorze – w Amsterdamie popyt wzrósł do prawie 27 500 mkw., co stanowiło 7 proc.całkowitego wolumenu transakcji najmu zawartych w stolicy Holandii w 2017 roku.

W innych miastach europejskich za wzrost popytu na elastyczne miejsca pracy odpowiadają przede wszystkim rozwijające się centra technologiczne. Brexit to szansa dla Berlina, który będzie przyciągać startupy – na przykład w związku z planami ekspansji firma WeWork zamierza pozyskać aż 92 900 mkw. powierzchni w stolicy Niemiec. Sukces sektora nowych technologii w Sztokholmie przełożył się na spadek stopy pustostanów i wzrost czynszów, co przyczyni się do dalszego rozwoju rynku elastycznych powierzchni biurowych.

- Elastyczne miejsca pracy są obecnie niezwykle ważnym elementem europejskiej gospodarki i stają się coraz powszechniejsze w naszych miastach. Ze względu na popularność co-workingu popyt na tego typu powierzchnię nadal rośnie na całym kontynencie w postępie geometrycznym. Doskonałym przykładem jest Amsterdam, charakteryzujący się jednym z najwyższych odsetków pracowników nieetatowych w UE oraz kulturą przedsiębiorczości i kreatywności, której rozwój umożliwia dostępność elastycznych miejsc pracy - powiedziała Elaine Rossall, autorka raportu i Partner, dział badań i analiz w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA