PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coworking ważną częścią współczesnego biurowca

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 paź 2016 12:27

Coworking ważną częścią współczesnego biurowca fot. Idea Hub Wrocław

Dolny Śląsk to jedno z najbardziej „przedsiębiorczych” miejsc na mapie Polski – działa tu ponad 230 tysięcy jednoosobowych firm. Dwie trzecie właścicieli małych firm nie dysponuje jednak miejscem, w którym może odbywać spotkania biznesowe, a 60 proc. prowadzi swoją firmę w miejscu zamieszkania. Od dziś mogą bez żadnych kosztów pracować i prowadzić swój biznes w Idea Hub – centrum coworkingowym dla przedsiębiorców, powstałym przy ul. Św. Mikołaja 72 we Wrocławiu.

REKLAMA

Tylko w pierwszym półroczu br. w województwie dolnośląskim zarejestrowanych zostało 15 tysięcy podmiotów gospodarczych. Największą grupę wśród nich stanowią działalności jednoosobowe – takich firm zarejestrowano prawie 12 tysięcy. Na tysiąc mieszkańców przypada 81 przedsiębiorców, co plasuje Dolny Śląsk w grupie najbardziej „przedsiębiorczych” regionów w Polsce. W sumie firm jednoosobowych działa w regionie ponad 230 tysięcy.

- Liczba firm stale się zwiększa, co obserwujemy już od kilku lat w całym kraju. Jeśli chcemy rozwijać przedsiębiorczość na Dolnym Śląsku, musimy stworzyć ich właścicielom korzystne warunki do pracy - uważa Jan Wasilewski, doradca Loży Dolnośląskiej BCC.

Z tym jednak – jak pokazują badania Idea Banku – bywa różnie. Aż dwie trzecie właścicieli małych firm nie dysponuje miejscem, które nadaje się do odbywania spotkań biznesowych. Jednoosobową firmę zazwyczaj prowadzi się bowiem w … miejscu zamieszkania. Taki obraz sytuacji rysują wyniki badania przeprowadzonego przez Idea Bank na grupie 300 właścicieli małych firm.

– Brak odpowiedniego miejsca do spotkań to główny problem przedsiębiorców, zwłaszcza w początkowym okresie budowania własnego biznesu. Zaobserwowaliśmy, że nasi klienci bardzo często pracują i załatwiają sprawy firmowe w kawiarniach, gdzie zamówione „latte i ciastko” pozwalają korzystać ze stolika przez kilka godzin. To zainspirowało nas do stworzenia miejsca, którego przedsiębiorcy naprawdę potrzebują – wyjaśnia Sebastian Habiniak, dyrektor wrocławskiego oddziału Idea Hub.

Otwarta właśnie przestrzeń coworkingowa w samym centrum Wrocławia, przy ul. Św. Mikołaja 72, oferuje wszystko to, co potrzebne jest przedsiębiorcy w codziennej pracy - biurko, internet, drukarkę, skaner, czy słuchawki i pyszną, darmową kawę. Niezwykle istotnym elementem nowoczesnej przestrzeni jest sala konferencyjna. 

- Do rozwoju firm potrzebny jest cały ekosystem składający się nie tylko z przestrzeni biurowej, ale także z konkretnych usług, doradztwo w zakresie pozyskiwania finansowania, czy możliwości networkingu. Takie miejsca jak Idea Hub to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku – ocenia Tomasz Gondek, współpracujący z Deloitte Polska.

Ważną rolę odgrywa również lokalizacja. - Miejsce do pracy i spotkań biznesowych w samym centrum Wrocławia, to zawsze wartość dodana. Nie mówiąc już o możliwościach wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami korzystającymi z Idea Hub - mówi Marek Kotiuszko, współtwórca Snow Motion, wrocławskiego start-up'u organizującego wycieczki na narty i snowboard. On także zaczynał od pracy i spotkań w kawiarniach wokół Rynku, bo wielu młodych przedsiębiorców i freelancerów nie stać na płatne miejsca nawet w stworzonych specjalnie dla nich inkubatorach czy coworkingach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA