PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cykl inwestycyjny w regionie EMEA może się wydłużyć

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2015 12:32

Cykl inwestycyjny w regionie EMEA może się wydłużyć Piotr Mirowski, partner i szef działu Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers International w Polsce

Mimo rosnącej niepewności co do przyszłości światowej gospodarki spowodowanej zawirowaniami na chińskiej giełdzie, długość cyklu inwestycyjnego w regionie EMEA może się wydłużyć. Mogą na to wpłynąć takie czynniki jak: zaostrzenie polityki pieniężnej, poprawa warunków najmu oraz brak alternatywnych aktywów inwestycyjnych – wynika z raportu na temat przepływu kapitału na rynkach EMEA w III kwartale 2015 r. opracowanego przez Colliers International.

REKLAMA

Duży napływ kapitału do europejskich funduszy inwestycyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz zdolność funduszy typu REIT do pozyskiwania kapitału spowodowało znaczne umocnienie pozycji kapitału pochodzącego z krajów europejskich w Europie – w drugim półroczu 2014 r. i pierwszym półroczu 2015 r. odpowiadał on za 52 proc. aktywności inwestycyjnej, wynika z raportu Colliers International "Q3 EMEA Capital Flows Report".

Zgodnie z prognozami, duży napływ kapitału od inwestorów europejskich i międzynarodowych do Europy przełoży się na rekordowy wolumen transakcji w 2015 r. Wysoki poziom inwestycji prawdopodobnie utrzyma się także w 2016 roku. Łączna kwota inwestycji w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła 135 mld euro. Oznacza to, że była o 37 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zważywszy, że druga połowa roku jest zwykle okresem wzmożonych obrotów, poziom inwestycji w nieruchomości na rynku europejskim powinien przekroczyć rekordową wartość odnotowaną w 2007 roku.

– Mimo pewnych obaw co do stanu gospodarki umocnienie rynków najmu zaczyna w coraz większym stopniu napędzać wzrost poza głównymi rynkami. Wpłynie to na zwiększenie zwrotów z inwestycji w 2016 roku – uważa Richard Divall, dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA w Colliers International.

– Warto zauważyć, że udział kapitału pochodzącego z regionu Azji i Pacyfiku w europejskich transakcjach zrealizowanych w drugim półroczu 2014 r. i pierwszym półroczu 2015 r. wyniósł zaledwie 5 proc., co oznacza, że krótkookresowe wycofanie tego kapitału miałoby znikomy wpływ na rynek, który utrzymuje się na obecnym poziomie dzięki napływowi różnorodnego kapitału z Ameryki Północnej, a w coraz większym stopniu także kapitału europejskiego. Taki scenariusz mógłby ostudzić temperaturę na rynku, co byłoby bardzo wskazane – dodaje Richard Divall.

Mimo że na rynku można zauważyć zmiany, jeśli chodzi o źródła azjatyckiego kapitału zaangażowanego na europejskim rynku, nic nie wskazuje na to, żeby „azjatycka fala” kapitału miała w najbliższym czasie osłabnąć.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA