PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cykl inwestycyjny w regionie EMEA może się wydłużyć

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2015 12:32

Cykl inwestycyjny w regionie EMEA może się wydłużyć Piotr Mirowski, partner i szef działu Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers International w Polsce

Mimo rosnącej niepewności co do przyszłości światowej gospodarki spowodowanej zawirowaniami na chińskiej giełdzie, długość cyklu inwestycyjnego w regionie EMEA może się wydłużyć. Mogą na to wpłynąć takie czynniki jak: zaostrzenie polityki pieniężnej, poprawa warunków najmu oraz brak alternatywnych aktywów inwestycyjnych – wynika z raportu na temat przepływu kapitału na rynkach EMEA w III kwartale 2015 r. opracowanego przez Colliers International.

REKLAMA

Duży napływ kapitału do europejskich funduszy inwestycyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz zdolność funduszy typu REIT do pozyskiwania kapitału spowodowało znaczne umocnienie pozycji kapitału pochodzącego z krajów europejskich w Europie – w drugim półroczu 2014 r. i pierwszym półroczu 2015 r. odpowiadał on za 52 proc. aktywności inwestycyjnej, wynika z raportu Colliers International "Q3 EMEA Capital Flows Report".

Zgodnie z prognozami, duży napływ kapitału od inwestorów europejskich i międzynarodowych do Europy przełoży się na rekordowy wolumen transakcji w 2015 r. Wysoki poziom inwestycji prawdopodobnie utrzyma się także w 2016 roku. Łączna kwota inwestycji w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła 135 mld euro. Oznacza to, że była o 37 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zważywszy, że druga połowa roku jest zwykle okresem wzmożonych obrotów, poziom inwestycji w nieruchomości na rynku europejskim powinien przekroczyć rekordową wartość odnotowaną w 2007 roku.

– Mimo pewnych obaw co do stanu gospodarki umocnienie rynków najmu zaczyna w coraz większym stopniu napędzać wzrost poza głównymi rynkami. Wpłynie to na zwiększenie zwrotów z inwestycji w 2016 roku – uważa Richard Divall, dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA w Colliers International.

– Warto zauważyć, że udział kapitału pochodzącego z regionu Azji i Pacyfiku w europejskich transakcjach zrealizowanych w drugim półroczu 2014 r. i pierwszym półroczu 2015 r. wyniósł zaledwie 5 proc., co oznacza, że krótkookresowe wycofanie tego kapitału miałoby znikomy wpływ na rynek, który utrzymuje się na obecnym poziomie dzięki napływowi różnorodnego kapitału z Ameryki Północnej, a w coraz większym stopniu także kapitału europejskiego. Taki scenariusz mógłby ostudzić temperaturę na rynku, co byłoby bardzo wskazane – dodaje Richard Divall.

Mimo że na rynku można zauważyć zmiany, jeśli chodzi o źródła azjatyckiego kapitału zaangażowanego na europejskim rynku, nic nie wskazuje na to, żeby „azjatycka fala” kapitału miała w najbliższym czasie osłabnąć.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA