PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czarne chmury niestraszne inwestorom

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 sty 2017 12:20

Czarne chmury niestraszne inwestorom Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska

W 2017 roku aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie utrzyma się na wysokim poziomie ze względu na spadek cen obligacji i zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi inwestycjami, które gwarantują wzrost - wynika z najnowszej analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Według ekspertów firmy Cushman & Wakefield stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w Europie Zachodniej zmniejszą się o 30-40 punktów bazowych, czynsze wzrosną o 2-3 proc., a wolumen transakcji inwestycyjnych w skali całego kontynentu wzrośnie o 6 proc. Ponadto w 2017 r. Azja może wyprzedzić Amerykę Północną pod względem wielkości kapitału zainwestowanego na rynku europejskim, aczkolwiek inwestorzy europejscy nie pozostaną daleko w tyle i także będą poszukiwać okazji inwestycyjnych na nowych rynkach w celu zapewnienia sobie najlepszych możliwości wzrostu i stabilności.

Z opublikowanego raportu wynika, że w 2017 r. utrzyma się atmosfera niepewności politycznej i ekonomicznej – wyniki brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w EU i wyborów prezydenckich w USA zaczną przekładać się decyzje polityczne i w większym stopniu wpływać na rynki. Sytuacja sektora bankowego w Europie jest nadal niestabilna, a problem ten może wkrótce dotyczyć także Chin. Ponadto najbliższe wybory we Francji, w Niemczech i Holandii mogą zaważyć na przyszłości Unii Europejskiej.

- Przewidujemy, że bieżący rok upłynie pod znakiem wyraźnego podziału na inwestorów zainteresowanych głównymi miastami z dużymi węzłami komunikacyjnymi oraz tych, którzy poszukują okazji inwestycyjnych na mniejszych rynkach. Wobec awersji do ryzyka makro będą nadal koncentrować się na krajach oferujących większą stabilność ekonomiczną - mówi David Hutchings, dyrektor ds. strategii inwestycyjnych w dziale Rynków Kapitałowych EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Autorzy raportu wskazują, że najlepsze perspektywy zrównoważonego wzrostu oferują przede wszystkim Niemcy (głównie Berlin), kraje nordyckie, a także Hiszpania – zwłaszcza Barcelona i Madryt. W kręgu zainteresowań inwestorów pozostaną również Paryż i Londyn, a także niektóre miasta regionalne w Wielkiej Brytanii.

Europa Środkowo-Wschodnia również zasługuje na większą uwagę inwestorów, ponieważ region ten oferuje atrakcyjne stopy kapitalizacji i możliwości szybszego wzrostu. Ożywienie gospodarcze przekłada się na rosnące czynsze w tej części Europy oraz atrakcyjne wyceny w głównych miastach. Z kolei wyższy wzrost konsumpcji w Europie Środkowo-Wschodniej niż w innych krajach kontynentu pobudza popyt i przyczynia się do wzrostu czynszów we wszystkich sektorach, który w przypadku Rumunii, Bułgarii i Węgier przekroczy średnią dla całej Europy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA