PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas doskonałych okazji

  • Autor: propertnews.pl
  • 08 maj 2013 10:42

Czas doskonałych okazji

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce dotarł do bardzo ciekawego momentu. - W 2012 r. nastąpiło urealnienie wyceny nieruchomości przez ich dotychczasowych właścicieli. (...) Pojawiały się takie okazje, gdzie nabycie istniejącego i wynajętego budynku było tańsze niż wyniósłby koszt jego odtworzenia - mówi serwisowi Propertynews.pl Przemysław Krych, prezes zarządu Griffin Group.

REKLAMA

Jak zagraniczni inwestorzy postrzegają polski rynek nieruchomości komercyjnych?

Rynek nieruchomości, tak komercyjnych jak i mieszkaniowych, oceniany jest z perspektywy dalszego rozwoju całej gospodarki. Aktywność funduszy inwestycyjnych w różnych branżach wskazuje, że zarządzający nim menadżerowie, zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, wierzą w pomyślną przyszłość naszego kraju. Musimy też pamiętać, że wciąż pod wieloma względami mamy jeszcze wiele zaległości - wystarczy spojrzeć na podaż biur w atrakcyjnych lokalizacjach w największych polskich miastach. Są też tacy, dla których dopiero teraz osiąga on odpowiedni poziom wielkości i dojrzałości - w ciągu ostatnich dwóch lat pojawili się w Polsce znaczący inwestorzy amerykańscy, w tym Oaktree Capital Management, nowy udziałowiec Griffin Group.

Czyli wartość inwestycji nadal będzie rosła?

Rynek dotarł obecnie do bardzo ciekawego momentu. W 2012 r. nastąpiło urealnienie wyceny nieruchomości przez ich dotychczasowych właścicieli. W wielu przypadkach ceny stały się wręcz bardzo atrakcyjne, zwłaszcza jeśli sprzedaż następowała w ramach procesu upadłości albo była wymuszona przez banki finansujące ich powstanie lub wcześniejszy zakup. Pojawiały się takie okazje, gdzie nabycie istniejącego i wynajętego budynku było tańsze niż wyniósłby koszt jego odtworzenia. Na przełom czeka jeszcze rynek ziemi - prędzej czy później irlandzcy i hiszpańscy właściciele najatrakcyjniejszych, a przy tym słono przepłaconych działek, będą musieli wycofać się z tych inwestycji. Dla tych inwestorów, którzy w tym momencie dysponować będą kapitałem, będzie to okres doskonałych okazji. Z perspektywy Griffin Group wygląda to tak, że oferty same do nas napływają, nie musimy nawet szczególnie intensywnie ich poszukiwać.

Co wyróżnia nasz kraj na inwestycyjnej mapie regionu CEE?

Aby dostrzec te różnice wystarczy spojrzeć na mapę. Polska jest największym rynkiem w regionie CEE wśród krajów członkowskich UE. Co za tym idzie, mamy też największą liczbę ludności. To generuje nieporównywalnie większy popyt na nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowe i handlowe. Natomiast skala zapotrzebowania na biura to efekt tego, że Warszawa wyrosła na biznesowe centrum tego regionu. Dlatego wiele firm inwestuje u nas, tworząc miejsca pracy dla tzw. białych kołnierzyków - także poza samą stolicą. Powinniśmy o tym pamiętać, gdy słyszymy utyskiwania na to, że któryś z koncernów wybrał inny kraj jako lokalizację swojej kolejnej montowni.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA