PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas na Gdańsk

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 lut 2014 14:30

Czas na Gdańsk

Trójmiasto to trzeci pod względem powierzchni biurowej rynek regionalny w Polsce. W regionie od dłuższego czasu nie pojawił się jednak duży, znany najemca, którego obecność zachęciłaby do inwestowania kolejne firmy z branży BPO i SSC. O tym, jakie perspektywy rozwoju ma lokalny rynek, dyskutowano podczas sesji biura na Property Forum Trójmiasto 2014.

REKLAMA

Główną bolączką lokalnego rynku, według panelistów Property Forum Trójmiasto, jest brak najemcy, który byłby zainteresowany wynajmem więcej niż 15 tys. mkw. powierzchni biurowej. Dziś o sile rynku decydują firmy zatrudniające od 200 do 300 pracowników. To one odpowiadają za największą liczbę transakcji.

- Rynek powierzchni biurowej w Trójmieście to 450 tys. mkw. To dużo, ale z drugiej strony wciąż nie mamy dużych najemców. Brakuje także  zainteresowania ze strony inwestorów finansowych. Obserwujemy jednak tendencję do postrzegania Trójmiasta jako bardzo perspektywicznego miejsca do lokowania biur przez firmy z branży BPO oraz SSC - mówi Magdalena Reńska, dyrektor oddziału, Jones Lang LaSalle.

Do mocnych atutów Trójmiasta należy, oprócz polepszającej się infrastruktury, dostęp do absolwentów uczelni wyższych. Korzystne dla najemców są także stawki czynszów. Wahają się od 12,5 do 13,5 euro za mkw. Co więcej, na rynku do wynajęcia „od zaraz" jest około 53 tys. mkw., czyli 12,5 proc. wszystkich zasobów. - Połowa wolnej powierzchni spełnia wymogi typowego centrum dla BPO/SSC - dodaje Magdalena Reńska.

W ubiegłym roku podpisano umowy najmu na łącznie 50 tys. mkw. powierzchni. Absorbcja netto wyniosła około 20 tys. mkw.

- Dziś deweloperzy widzą sens budowy kolejnych projektów. Obserwujemy większą aktywność najemców. Co ważne, nie chodzi tu o relokacje czy powiększenia zajmowanej powierzchni, ale plany wejścia zupełnie nowych podmiotów. Najemcy przestali się obawiać trójmiejskiego rynku - komentuje przedstawicielka Jones Lang LaSalle.

Ciężka praca daje efekty

W ciągu ostatnich dwóch lat lokalny rynek zmienił się zwłaszcza pod względem struktury i zainteresowania najemców. Według panelistów sesji, patrzą oni na Trójmiasto o wiele bardziej życzliwie, niż dawniej.

- Trójmiasto zaistniało jako jedna z najlepszych lokalizacji w Polsce dla centrów BPO i SSC. Na tych segmentach opiera się obecnie podaż powierzchni biurowych. Dzięki zainteresowaniu dużych, międzynarodowych firm możemy rozwijać kolejne projekty - twierdzi Maciej Brożek, Leasing Director z firmy Torus.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA