PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas na start-upy

  • wnp.pl
  • 20 kwi 2015 07:49

W najbliższych latach polskie start-upy technologiczne mogą liczyć na duże wsparcie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Pieniądze na ten cel są w różnych programach, na poziomie regionalnym, ponadregionalnym, np. w ramach programu Polska Wschodnia czy na poziomie centralnym w ramach programu Inteligentny Rozwój. O tym, na jakie wsparcie mogą liczyć start-upy serwis wnp.pl rozmawiał z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Jak ułatwić start młodym polskim firmom?

- PARP od ponad 10 lat stawia na start-upy. Już konstruując działania dla perspektywy finansowej na lata 2004-2006 wskazano, że rynek inwestycji na wczesnych etapach rozwoju był w Polsce niemrawy a inwestycje były rzadkością. Ożywieniu tego segmentu gospodarki miał służyć najpierw pilotaż Działania 1.2.3 SPO WKP, w którym wsparto 6 funduszy zalążkowych, a następnie w pełni - w perspektywie 2007-2013 w postaci Działania 3.1 PO IG. Działanie 3.1 PO IG jest chyba największym w historii ekonomicznej Polski programem systemowego obniżania barier w pozyskiwaniu kapitału przez przedsięwzięcia na najwcześniejszych etapach rozwoju. W działaniu tym, ponad 600 mln zł przeznaczone zostanie na dokapitalizowanie innowacyjnych start-upów. Do tej pory PARP wydała zgody na powołanie ponad 800 start-upów, a do końca 2015 roku planowane jest kolejne 200.

Kolejnymi działaniami, pomimo ich często wskazywanych wad, są Działania 8.1 / 8.2 PO IG, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiej e-gospodarki. Nie można też zapomnieć o ostatnim projekcie PARP, mianowicie Funduszu Pożyczkowym Wspierania Innowacji, który w innowacyjny sposób łączy udzielenie pożyczki z kapitałem udziałowym inwestorów prywatnych. Pilotaż przeprowadzony w latach 2013-2014, który był tak naprawdę rozpoznaniem przed rozwinięciem tego instrumentu w perspektywie 2014-2020, cieszył się ogromną popularnością i wykorzystał w ponad 100 proc. kapitał przeznaczony na udzielanie pożyczek (96,4 miliona zł). 

 Przeczytaj całą rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA