PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas na start-upy

  • wnp.pl
  • 20 kwi 2015 07:49

W najbliższych latach polskie start-upy technologiczne mogą liczyć na duże wsparcie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Pieniądze na ten cel są w różnych programach, na poziomie regionalnym, ponadregionalnym, np. w ramach programu Polska Wschodnia czy na poziomie centralnym w ramach programu Inteligentny Rozwój. O tym, na jakie wsparcie mogą liczyć start-upy serwis wnp.pl rozmawiał z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Jak ułatwić start młodym polskim firmom?

- PARP od ponad 10 lat stawia na start-upy. Już konstruując działania dla perspektywy finansowej na lata 2004-2006 wskazano, że rynek inwestycji na wczesnych etapach rozwoju był w Polsce niemrawy a inwestycje były rzadkością. Ożywieniu tego segmentu gospodarki miał służyć najpierw pilotaż Działania 1.2.3 SPO WKP, w którym wsparto 6 funduszy zalążkowych, a następnie w pełni - w perspektywie 2007-2013 w postaci Działania 3.1 PO IG. Działanie 3.1 PO IG jest chyba największym w historii ekonomicznej Polski programem systemowego obniżania barier w pozyskiwaniu kapitału przez przedsięwzięcia na najwcześniejszych etapach rozwoju. W działaniu tym, ponad 600 mln zł przeznaczone zostanie na dokapitalizowanie innowacyjnych start-upów. Do tej pory PARP wydała zgody na powołanie ponad 800 start-upów, a do końca 2015 roku planowane jest kolejne 200.

Kolejnymi działaniami, pomimo ich często wskazywanych wad, są Działania 8.1 / 8.2 PO IG, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiej e-gospodarki. Nie można też zapomnieć o ostatnim projekcie PARP, mianowicie Funduszu Pożyczkowym Wspierania Innowacji, który w innowacyjny sposób łączy udzielenie pożyczki z kapitałem udziałowym inwestorów prywatnych. Pilotaż przeprowadzony w latach 2013-2014, który był tak naprawdę rozpoznaniem przed rozwinięciem tego instrumentu w perspektywie 2014-2020, cieszył się ogromną popularnością i wykorzystał w ponad 100 proc. kapitał przeznaczony na udzielanie pożyczek (96,4 miliona zł). 

 Przeczytaj całą rozmowę

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA