PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas przyciągnąć do Polski projekty z obszaru obsługi międzynarodowych funduszy inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 wrz 2014 08:59

Czas przyciągnąć do Polski projekty z obszaru obsługi międzynarodowych funduszy inwestycyjnych

W roku 2014 obchodzimy ćwierćwiecze istnienia nowoczesnego rynku nieruchomości komercyjnych nad Wisłą. W tym czasie Polska stała się ważnym punktem na europejskiej i globalnej mapie nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że możemy już spocząć na laurach. - Potrzebne są zmiany, które zwiększą atrakcyjność inwestycyjną Polski w skali światowej - tłumaczy Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający firmy JLL w Polsce, obchodzącej w tym roku 20-lecie istnienia w naszym kraju.

REKLAMA

Rok 1989 to początek transformacji systemowej Polski. Jednocześnie jest to symboliczna data powstania polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Jak ocenia Pan ten okres?

W ciągu ćwierćwiecza Polska przeszła niewyobrażalną zmianę, co widać na każdym kroku. Porównajmy zdjęcia samej Warszawy, popatrzmy się, jak zmieniły się polskie dworce i lotniska. W 1989 polski rynek nieruchomości praktycznie nie istniał. Dziś jest ważną częścią globalnego rynku, a swoje projekty i inwestycje realizują u nas najwięksi gracze na świecie.

Jakie wydarzenia wpłynęły w największym stopniu na rozwój polskiego rynku nieruchomościowego?

Kluczową i pierwszą zmianą, którą umożliwiła samo powstanie tego rynku, było otwarcie się Polski na kapitał zagraniczny. Dzięki temu nasz kraj mógł wejść w nurt szybko rozwijającej się światowej gospodarki. W Polsce zadebiutowały międzynarodowe korporacje, kluczowi deweloperzy i inwestorzy. Pozwoliło to nie tylko na realne inwestycje, ale także nauczyło polskich przedsiębiorców, jak realizować swoje projekty. Dziś budujemy na poziomie, na jakim robi się to na Zachodzie, a nasze firmy skutecznie rywalizują z zagranicznymi graczami nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Drugim przełomowym momentem było wejście Polski do Unii Europejskiej. Świat spojrzał na nasz kraj jako na potencjalną destynację inwestycyjną. Skala ryzyka spadła, wzrosła transparentność, a rynek kapitałowy zdecydowanie powiększył swoje obroty. Zwiększyła się płynność, a co za tym idzie, nastąpił bardzo dynamiczny rozwój rynku. Bez wejścia Polski do Unii Europejskiej nie moglibyśmy liczyć na tak dynamiczny wzrost, a rozwój rynku nieruchomościowego byłby zdecydowanie wolniejszy. Dzięki jasnym procedurom i swobodzie wymiany kapitału w Polsce pojawili się inwestorzy z całego świata.

Trzecim kluczowym wydarzeniem był rozwój polskich przedsiębiorstw. Powstała grupa silnych i sprawnych firm opartych o polski kapitał. Niestety nie zawsze tempo ich rozwoju jest zadawalające z punktu widzenia rynku nieruchomości komercyjnych. Przede wszystkim brakuje aktywnie inwestujących funduszy emerytalnych, a ostatnie zmiany w systemie emerytalnym jeszcze bardziej uderzyły w ich potencjał. W rezultacie polscy inwestorzy nie mogą działać na taką skalę, na jaką powinni.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA