PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas stworzyć polskie certyfikaty

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 wrz 2013 09:51

Czas stworzyć polskie certyfikaty

Zrównoważone budownictwo na rynku nieruchomości komercyjnych nie jest już pieśnią przyszłości - uważają uczestnicy sesji poświęconej "zielonemu budownictwu", która odbyła się pierwszego dnia Property Forum 2013. Oceniają, że obecnie już większość realizowanych projektów uwzględnia nie tylko systemy energooszczędne, ale także będzie certyfikowana w systemach BREEAM lub LEED. Problem wciąż pozostają, jednak starsze inwestycje i ich niedopasowanie do sytuacji rynkowej.

REKLAMA

Jednym z głównych argumentów skłaniających inwestorów do uwzględnienia rozwiązań energooszczędnych są uwarunkowania ekonomiczne. - Fundusze inwestycyjne są zainteresowane projektami, które gwarantują istotną ochronę aktywów w przyszłości. Co więcej, dobrze zaprojektowany budynek daje istotne oszczędności z tzw. service chargé. Trzecim ważnym elementem jest łatwiejsza komercjalizacja – duża liczba firm chce być w takich budynkach, bo niesie to prestiż i jest dobrze widziane wśród klientów – tłumaczył Krzysztof Apostolidis, prezes zarządu, Fabryka Biznesu.

Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego podkreślił, że zielone budynki to inwestycje, na które patrzy się długoterminowo. - W przypadku naszych projektów prowadziliśmy analizę sięgającą 30 lat, ponieważ niektóre rozwiązania będą się zwracały pięć, a może nawet więcej lat. Nakłady na inwestycję wyższe nawet o 15 proc. zwrócą się jednak we względnie krótkim okresie czasu, co jest solidnym argumentem przy ich uwzględnieniu – powiedział.

Nie wszyscy inwestorzy podchodzą jednak w ten sposób do swoich projektów. – Większa część firm patrzy głównie na krótkoterminowe korzyści z inwestycji – powiedział Marek Kuryłowicz, prokurent i prezes zarządu, Kuryłowicz & Associates. – Zawsze jednak dzięki dobremu zbilansowaniu budynku można ograniczyć zużycie prądu, wody czy też energii cieplnej nawet o kilkadziesiąt procent. Należy również zwrócić uwagę na inne kwestie, takie jak komfort pracy oraz wydajność pracowników – dodał.

Właścicieli nieruchomości do zmiany toku myślenia zmusi także konkurencja rynkowa. – Firmy nie dbają o zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, dopóki mają wynajęte budynki. Jeśli jednak najemcy przeprowadzą się do nowych, bardziej energooszczędnych obiektów, wtedy i oni będą zmuszeni inwestować w rozwiązania proekologiczne – uważa Urszula Łuszpińska z Knight Frank.

Przedstawiciele Fabryki Biznesu i Górnośląskiego Parku Przemysłowego podkreślali, że dla nich najważniejszą rzeczą jest bilans ekonomiczny. - Nie podchodziliśmy do certyfikatu tylko po to, żeby by móc się nim chwalić. Powinniśmy być mądrzejsi od certyfikatów i brać z nich to, co nam potrzebne – zaapelował Krzysztof Apostolidis. - Przewidujemy, że nasz koszt związany z wprowadzeniem ekologicznych technologii to 8 proc. kosztów całego budżetu. Z drugiej strony spodziewamy się, że nasze zużycie energii będzie o 40 proc. niższe niż w podobnym budynku, a emisja gazów cieplarnianych będzie obniżona o 50 proc. – dodał Apostolidis.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA