PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas zwrócić budynki ich użytkownikom

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 08 lut 2018 16:53

Czas zwrócić budynki ich użytkownikom Stacja PKN Orlen przy Al. Solidarności w Warszawie

– Projektanci bardzo często stawiają znak równości między niepełnosprawnością a wózkiem, twierdząc, że to wyczerpuje temat dostępności - mówi Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. Tymczasem barier jest o wiele więcej i wciąż są one obecne w wielu biurowcach, centrach handlowych czy nawet hotelach. Fundacja od niemal 10 lat przyznaje certyfikaty Obiekt Bez Barier mimo tego wciąż nie brakuje obiektów niedostępnych. Już główne wejście do budynku może być nie do pokonania.


REKLAMA

- Czołówka deweloperów i biur projektowych w naszym kraju, z którymi współpracujemy, rozumie, jak ważne jest dostosowywanie budynków biurowych i mieszkalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bariery architektoniczne nadal są jednak w naszym kraju powszechne – mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.

Bariery architektoniczne mogą być różne: obrotowe wejście do budynku, wysokie lady recepcyjne,  brak szerszych bramek, trudne systemy obsługi wind, często zupełnie niedostępne dla osób niewidomych czy słabo widzących, ciasne przedsionki w garażach, nieprawidłowo zaprojektowane toalety dla osób z niepełnosprawnością, wysoko umieszczone czytniki kontroli dostępu, brak oznaczeń na przegrodach transparentnych.

Na której liście jest Twój budynek?

Certyfikat Obiekt Bez barier mają m.in. biurowce: Miasteczko Orange, Atrium 2, Maraton,  centra handlowe: Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska, wybrane salony Samsunga, Lotnisko Chopina oraz wybrane placówki Poczty Polskiej, BZ WBK i PKO Banku Polskiego w całej Polsce. Znacznie dłuższa jest jednak lista obiektów nieodpowiadających na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

- Należy pamiętać, że niepełnosprawność to nie tylko wózek, a dostosowanie to nie tylko podjazd i dostępna toaleta. Zachęcamy, aby poddać swoje projekty oraz budynki szczegółowemu audytowi Integracji. Może certyfikat należy się państwu od razu? A może powinniśmy jeszcze popracować nad dostępnością danego obiektu? –  mówi Piotr Pawłowski.

Fundacja Integracja przeprowadziła już ponad 600 audytów architektonicznych, rocznie przyznaje kilkadziesiąt certyfikatów. - Liczby i typ naszych audytów zmieniają się z roku na rok. Jeszcze 4-5 lat temu certyfikowaliśmy przeważnie obiekty już istniejące. Od tego momentu lawinowo wzrasta liczba budynków, które audytujemy na etapie projektu budowlanego, a nawet wcześniej – na etapie koncepcji. I do takiego modelu współpracy z naszymi partnerami dążymy. W ten sposób najszybciej można „wyłapać” potencjalne bariery dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się i usunąć je jeszcze na etapie projektu – mówi Jarosław Bogucki, który w Fundacji zajmuje się audytami i certyfikacją budynków pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUD

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA