PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czego oczekują pracownicy od biura?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2016 14:43

Czego oczekują pracownicy od biura? Katarzyna Gajewska, starszy konsultant Dział Doradztwa i Badań Rynku CBRE, autorka raportu „How we want to work?”.

Od kilku lat obserwujemy ewolucję przestrzeni biurowej w Polsce - do naszego słownika na stałe weszły słowa typu open space czy modern office. Jesteśmy również w trakcie jednej z większych zmian na rynku pracy, która wiąże się z coraz młodszymi pracownikami oraz wszechobecną technologią. Jak w dzisiejszym świecie wygląda pojęcie biura?

REKLAMA

Czego wymaga od przestrzeni biurowej użytkownik, czyli pracownik? W celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania, firma doradcza CBRE, bazując na wieloletnim doświadczeniu w realizacji projektów aranżacji powierzchni biurowych, postanowiła zbadać percepcję przestrzeni biurowej w Polsce.

W ramach badania zapytano ponad 500 pracowników, czego oczekują od biura oraz jakie mają doświadczenia związane z pracą w różnych typach powierzchni biurowej. Wyniki ankiety zostały przedstawione w raporcie „How we want to work?”.

Jak doświadczenie wpływa na rozumienie?
Na rynku powierzchni biurowych mamy do czynienia z trzema różnymi typami aranżacji – biura gabinetowe, aranżacja typu open space oraz najnowsze rozwiązanie, jakim są biura elastyczne. Ankietowani zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat, powyżej wymienionych układów. Wyniki badania pokazały, iż niezależnie od roli pełnionej w firmie, poglądy ankietowanych na temat kluczowych aspektów układów biurowych są zbliżone. Głęboko zakorzenione przyzwyczajenia Polaków sprawiają, iż nadal preferowana jest praca w dobrze znanym układzie gabinetowym. Młoda generacja pracowników jest trochę bardziej otwarta na nowe rozwiązania, a co za tym idzie są one bardziej pozytywnie oceniane. Opinia o nowoczesnych aranżacjach powierzchni zmienia się w zależności od poziomu doświadczenia pracy w takim układzie. Osoby, które miały okazję korzystać z dobrodziejstw biur elastycznych, takich jak niestandardowe miejsca pracy, np. pokoje do pracy cichej, kanapy czy fotele, czy przestrzenie kreatywne, wykazują większą chęć i rozumienie tego typu konceptu.

Idealna przestrzeń – co to znaczy?
W ramach przeprowadzonych badań zapytano, jakie czynniki, związane z powierzchnią biurową są kluczowe dla jej użytkowników. Z wymienionego pakietu udogodnień, najczęściej wybierane były takie kwestie jak: możliwość wpływu na środowisko pracy(a więc: klimatyzacja, ustawienie żaluzji, czy oświetlenie), jak również dostępność i możliwość monitorowania dostępu do światła dziennego oraz komunikacja publiczna. Wartym podkreślenia jest fakt, że przytoczone powyżej odpowiedzi okazały się istotne dla wszystkich badanych grup: stażystów, specjalistów oraz managerów. Istotnym okazał się także fakt, że- cechy te, wymienione były jako najważniejsze przez osoby decyzyjne w kwestiach dotyczących nieruchomości w firmach na terenie całego regionu EMEA. Zaraz po powyżej przytoczonych czynnikach, pojawiły się takie jak: dostępność usług oraz elastyczność pracy.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA