PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cztery koncepcje Placu Grzybowskiego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 mar 2016 10:18

Cztery koncepcje Placu Grzybowskiego Plac Grzybowski

Nowy projekt wieżowy w centrum Warszawy planowany przez firmę Ghelamco wciąż pozostaje na etapie przygotowania. Inwestor analizuje cztery różne koncepcje.

REKLAMA

Ghelamco Poland jako inwestor strategiczny wybrany przez TSKŻ ma w planach realizację nowej inwestycji przy placu Grzybowskim 12/16, będącej siedzibą dla TSKŻ i Teatru Żydowskiego.

Budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę.

Proces przygotowania projektu nowej siedziby trwa od kilku lat, ze względu na chęć jak najlepszego dostosowania koncepcji budynku do potrzeb zajmujących go instytucji oraz wielostronnych konsultacji. Ghelamco jako inwestor zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln złotych. Inwestycja będzie mieć łącznie około 6,5 tys. mkw. powierzchni. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln złotych deweloper sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni. Będzie to bezprecedensowy w Polsce przykład zaangażowania się na taką skalę firmy prywatnej w budowę teatru publicznego.

Do tej pory opracowano już kilka koncepcji budynku, prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

  • Grzegorz A. Buczek 2016-03-24 09:53:02
    Budynek Teatru Żydowskiego nie jest zabytkiem, więc w sprawie jego ochrony tzw. właściwości nie mają służby konserwatorskie, ani nawet Min. Kultury. To Rada m. st. Warszawy uchwalając dokument polityki przestrzennej czyli Studium uizkp m. st. Warszawy uznała ten budynek (obok 45 innych) za tzw. dobro kultury współczesnej i zobowiązała Prezydenta m. st. Warszawy do objęcia go (i pozostałe dkw)ochroną planistyczną odpowiednimi ustaleniami miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego. Niestety P. Prezydent nie dyscyplinuje odpowiednio swoich urzędników odpowiedzialnych za procedury planistyczne, a ci - projektantów planu, bo procedura planistyczna trwa już ponad 5 lat, ale jej końca nie widać. Tak więc nie po raz pierwszy władze m. st. Warszawy nie wywiązują się z realizacji swojego ustawowego obowiązku oraz zobowiązania dot. ochrony planistycznej kolejnego, zagrożonego rozbiórką dobra kultury współczesnej, które to zobowiązanie same publicznie podjęły prawie 10 lat temu ! Do tego "zasłaniają się" brakiem zainteresowania jego ochroną przez służby konserwatorskie, które w przypadku tego obiektu właściwie nie posiadają podstawy prawnej do działania... A przy okazji: tytuł tego tekstu jest nieadekwatny do problemu: projektowanie jednego - nawet najwyższego - budynku w jednej z pierzei placu, nie jest tożsame z opracowaniem "koncepcji placu" - wręcz przeciwnie !

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA