PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy globalny kapitał wciąż kocha inwestowanie nad Wisłą?

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 paź 2016 11:01

Czy globalny kapitał wciąż kocha inwestowanie nad Wisłą? Sesja „Pozdrowienia z Polski. Czy globalny kapitał wciąż kocha inwestowanie nad Wisłą?”, która odbyła się podczas konferencji „Property Forum” w Warszawie

Do polskiego rynku nieruchomości komercyjnych płynie zagraniczny kapitał z najdalszych zakątków świata. W okresie ostatnich dwóch lat pojawili się inwestorzy m.in. z Singapuru, Malezji, RPA i Korei Południowej. O tym, jak będzie rozwijał się rynek inwestycyjny dyskutowali uczestnicy sesji „Pozdrowienia z Polski. Czy globalny kapitał wciąż kocha inwestowanie nad Wisłą?”, która odbyła się podczas konferencji „Property Forum” w Warszawie.

REKLAMA

O zainteresowaniu globalnego kapitału Polską świadczą twarde dane. – W pierwszym półroczu 2016 r. zanotowaliśmy rekordowy udział inwestorów zagranicznych – wypracowali 54 proc. obrotu. Mają 42 proc. udziałów, jeśli chodzi o kapitalizację wszystkich spółek notowanych na giełdzie – wylicza Jarosław Grzywiński, członek Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego zdaniem dzieje się tak, bo nadal bronią nas dane makroekonomiczne. – Inwestor amerykański czy azjatycki patrzy na nas jak na część Europy. Z perspektywy tamtych krajów nasz zmierza w kierunku ujemnych stóp procentowych, co jest dobrą alternatywą inwestycyjną – tłumaczy Jarosław Grzywiński. Dodaje, że bardzo wierzy w kapitał amerykański.

Koledzy "od wujka Sama" lubią Łódź

Amerykanie intensywnie inwestują m.in. w Łodzi. Za pośrednictwem spółek zakładanych w Polsce tworzą m.in. centra usług wspólnych. – Griffin niebawem "wchłonie pół miasta". Poza tym dwa amerykańskie fundusze też zrobiły u nas duże zakupy - GTC kupiło jeden ze skomercjalizowanych biurowców – wylicza Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
Inwestorzy z innych części świata na razie się miastu przyglądają. Fundusz południowoamerykański był o włos od decyzji o zlokalizowaniu fabryki w Łodzi. – Jeśli chodzi o kapitał chiński, to wciąż się o nim tylko mówi. Nie udało nam się go przyciągnąć. Zainteresowanie Chińczyków było gigantyczne, ale jedynie deklaratywne, więc na razie musimy się zadowolić kolegami od "wujka Sama" – tłumaczy dyrektor Pustelnik.

Jak rozmawiać z Chińczykami

Zdaniem Mikołaja Martynuski, dyrektora zarządzającego zespołu inwestycyjnego i deweloperskiego Echo Investment, nasz rynek został "rozbestwiony" najpierw przez Amerykanów, którzy zaczynali u nas inwestować w latach 90., a potem przez Niemców. – Nowe koszyki kapitałów, które w ostatnim czasie bardzo się rozrosły, dla nas są niedostępne. Nie potrafimy rozmawiać z Chińczykami, których wszędzie widziano, ale nie potrafią zmaterializować swoich decyzji. Próba zachęcenia ich do zainwestowania w Polsce przez pokazanie im nawet najpiękniejszej działki prawdopodobnie skończy się porażką. Oni widzieli już wiele podobnych. Chcą czegoś więcej. Nikt nad nimi takiej pracy nie wykonał – uważa Mikołaj Martynuska.
Przyznaje, że bardzo trudno przekonać inwestora, który nie zna naszego rynku do tego, aby nie tylko przyjechał na wycieczkę, ale zostawił tu pieniądze. – Nad tym, aby w Polsce w ostatnim roku pojawiła się duża inwestycja południowo-afrykańskiego funduszu koledzy z mojej grupy kapitałowej pracowali kilka lat – tłumaczy dyrektor Martynuska.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA