PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy jest z nami project manager? Najem i przygotowanie do przeprowadzki

  • Autor: Aleksander Szybilski, Marcin Golly, Cushman&Wakefield
  • 19 gru 2017 14:27

Czy jest z nami project manager? Najem i przygotowanie do przeprowadzki Fot. Fotolia

Tworzenie nowego biura to wielowątkowy proces angażujący wiele osób i wymagający podejmowania licznych decyzji. Dla prawidłowej realizacji projektu kluczowe jest zachowanie porządku, systematyczność i dotrzymywanie terminów. Metodyka zarządzania projektem ma krytyczne znaczenie dla całego procesu związanego z nowym biurem -  wynika z przewodnika stworzonego specjalnie z myślą o firmach z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jego autorami są: Cushman&Wakefield oraz Hays Poland we współpracy z HB Reavis i Bene.

REKLAMA

W dużym uproszczeniu zadanie menedżera projektu polega na przygotowaniu podstaw procesu, podziale ról i cyklicznym sprawdzaniu postępów zespołu projektowego. Pod uwagę brane są: czas, koszty, ryzyko oraz zasadność biznesowa. Dodatkowo po uwzględnieniu specyfiki projektu, niezbędna może okazać się wiedza z zakresu prawa budowlanego, architektury, wymogów sanitarnych oraz elektrycznych. Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na pomoc partnerów zewnętrznych – doświadczonych działów zarządzania projektami, funkcjonujących w ramach agencji nieruchomości.

Project Manager powinien być zaangażowany w proces tworzenia nowego biura od samego początku, to znaczy już na etapie wyboru budynku i oceny standardów wykończenia powierzchni oferowanych przez dewelopera. Ocena jakości materiałów wykorzystanych w standardzie budynku oraz wielkość ekwiwalentu pieniężnego na wykończenie biura to istotne zagadnienia, pozwalające ocenić atrakcyjność inwestycji. Równie ważna jest ocena ogólnego stanu technicznego budynku – zwłaszcza, jeżeli rozpatrujemy wybór istniejącego już biurowca.

W nowych inwestycjach dodatkową uwagę warto zwrócić na technologie zastosowane przy klimatyzacji i wentylacji. Pominięcie tej kwestii bardzo często kończy się licznymi skargami użytkowników zaraz po przeprowadzce.

Kluczowym elementem dla osób prowadzących projekt jest przygotowanie harmonogramu i jego aktualizacja. Dobry plan działania pozwala na określenie aktualnego etapu projektu oraz ewentualnych wyzwań. Doświadczony dział zarządzania projektami będzie stanowić istotne wsparcie przy zbieraniu odpowiednich danych oraz ich analizie. W trakcie trwania projektu doradca podpowie, jakie są kolejne kroki, uprzedzi o możliwych zagrożeniach, wskaże brakujące elementy i zadania do wykonania.

Kluczową rolę w całym projekcie odgrywa efektywna komunikacja i wymiana informacji. Pomocne są systematyczne spotkania pozwalające na monitorowanie procesu i stanowiące doskonałą płaszczyznę służącą wymianie informacji z zespołami wewnętrznymi, takimi jak IT, finanse, czy HR.

Większość deweloperów oferuje także usługę wykończenia biur pod klucz wraz z gwarancją obejmującą zwykle okres dłuższy niż czas najmu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest przeniesienie odpowiedzialności za prace i późniejsze usterki gwarancyjne na jeden podmiot. Minusem natomiast jest marża za koordynację doliczana przez dewelopera, zwykle na poziomie 5-10 proc. lub wyższa. Ponieważ nie mamy wglądu w faktury pomiędzy deweloperem, a jego dostawcami, precyzyjne określenie jej wysokości nie jest możliwe.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA