PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy Warszawa skorzysta na Brexicie?

  • Autor: rp.pl
  • 27 paź 2017 12:58

Czy Warszawa skorzysta na Brexicie? Warszawa, fot. Pixabay

Warszawa ma sporo atutów wśród europejskich stolic biznesowych, co może pozytywnie przełożyć się na skutki Brexitu. Jest szansa na powstanie dużej liczby nowych miejsc pracy i pozyskanie nowych inwestorów i najemców.

REKLAMA

Polska może mocno skorzystać na Brexicie w długotrwałej perspektywie ekonomicznej. Nowa rzeczywistość będzie stawiać spore wyzwania zarówno Wlk. Brytanii, jak i globalnym inwestorom, a Polska na razie ma ugruntowaną pozycję. Dzięki zasobom kadrowym i dobrej gospodarce przyciąga filie banków, instytucji i korporacji. 

Brexit już skutkuje przenosinami globalnych firm do innych miast, na celowniku są głównie Frankfurt i Paryż, jednak Warszawa może konkurować usługami technicznymi i finansowymi średniego szczebla, gdzie wynagrodzenie jest co prawda mniejsze, jednak liczba miejsc pracy znacznie większa.

Atrakcyjność Warszawy, zdaniem ekspertów, nie wiąże się jedynie ze skutkami Brexitu. Atutem jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników przy trzy- lub czterokrotnie niższych wynagrodzeniach na tych samych stanowiskach niż w Wlk. Brytanii.

Z drugiej strony Brexit przysparza Wlk. Brytanii sporo problemów, spada wartość funta, co przekłada się na mniejsze przyciąganie talentów spoza kraju. Wg. badań 18 proc. pracowników sektora finansowego to ludzie urodzeni za granicą. Ich miejsca pracy mogą zostać przeniesione. Widać też odpływ najemców w Londynie. Możliwe jest, że wobec kosztów relokacji część linii biznesowych zostanie zamknięta.

W stawce europejskich miast biznesowych Warszawa, zgodnie z badaniami wyróżnia się kosztami wynajmu biura (znacząco niższymi niż w Paryżu i Frankfurcie) i zakwaterowaniem pracowników. Aby skutecznie ugruntować swoją pozycję musi jednak zacząć przyciągać talenty spoza Polski. Przewiduje się, że w wyniku Brexitu Warszawa może wzbogacić się o ok. 4 tys. nowych miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA