PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Decyzja o reprywatyzacji Nowogrodzkiej uchylona

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2017 15:44

Decyzja o reprywatyzacji Nowogrodzkiej uchylona fot.mat.pras.

Doszło do rażącego naruszenia prawa i skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym - uznała sejmowa komisja weryfikacyjna. Decyzja wydana w imieniu prezydent m.st. Warszawy o reprywatyzacji Nowogrodzkiej 6a została uchylona.

REKLAMA

Kamienicę przy ul. Nowogrodzkiej wraz z lokatorami przejęła spółka Jowisz, która odkupiła prawa do niej po jej zreprywatyzowaniu na rzecz spadkobierców właścicieli.

Fenix Group - do tej grupy należy spółka Jowisz - w stanowisku przekazanym mediom oświadczyła, że uznaje decyzję komisji weryfikacyjnej za niesprawiedliwą i niezgodną z polskim prawem. Firma zapowiedziała, że z całą pewnością zaskarży decyzję komisji weryfikacyjnej.

Od decyzji strony postępowania mogą się odwołać do komisji, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Przewodniczący komisji ogłaszając w środę decyzję ws. Nowogrodzkiej 6a powiedział, że przy wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnej doszło do rażącego naruszenia zasad prawdy obiektywnej przez prezydenta m.st. Warszawy poprzez nieustalenie przesłanki posiadania gruntów w chwili złożenia wniosku dekretowego. - Komisja stwierdziła, że decyzja prezydenta m.st. Warszawy została wydana z rażącym naruszeniem prawa (...). Organ wydając swoją decyzję nie zbadał w żaden sposób okoliczności istotnych dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy - powiedział Jaki.

Kolejną kwestią, którą komisja wzięła pod uwagę był fakt, że w listopadzie 2015 r. mazowiecki konserwator zabytków wpisał kamienicę wraz z terenem posesji do rejestru zabytków. - W ocenie komisji ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nie da się pogodzić z realizacją celu publicznego, jakim jest opieka nad zabytkami - dodał Jaki.

Przewodniczący komisji powiedział ponadto, że urząd m.st. Warszawy nie zbadał, kto był posiadaczem nieruchomości przy Nowogrodzkiej 6a przed wojną, a po drugie nie zbadano kręgu spadkobierców. Ponadto - jak powiedział Jaki - przez 60 lat nikt nie zgłosił się jako spadkobierca do części nieruchomości, a to oznacza, że powinna przejść na Skarb Państwa.

Jaki powiedział, że kolejnym argumentem za uchyleniem decyzji reprywatyzacyjnej była niewspółmierność roszczeń. Mówił, że biegły komisji wycenił sam budynek na 14 mln zł, ale spółka Jowisz robiąc zastaw hipoteczny na tę nieruchomość wyceniła ją na 80 mln zł i na tyle dostała zabezpieczenie hipoteczne. A wszystkie prawa do tej nieruchomości odkupiono za ok. 5,8 mln zł.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA