PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperze, nie zapomnij o przestrzeni!

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 maj 2016 12:42

Deweloperze, nie zapomnij o przestrzeni! Sesja „Przestrzeń publiczna w miastach”, EEC 2016

Nowoczesny projekt komercyjny nie może "odwracać się" od użytkowników, a przestrzeń wokół budynku musi być odpowiednio zagospodarowana. Jak to osiągnąć? Nad odpowiedzią zastanawiali się paneliści sesji „Przestrzeń publiczna w miastach” zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

REKLAMA

Jaka powinna być przestrzeń publiczna? - To miejsce, w którym wszyscy mają czuć się dobrze, powinno być demokratyczne. Doświadczenia pokazują jednak, że wcale demokratyczna nie jest. Powstają bariery wynikające na przykład z wielkiej fali imigracyjnej – rozpoczął dyskusję moderator sesji, Rafał Czechowski, prezes zarządu Imago Public Relations.

Wniosek pozostaje jeden – by poradzić sobie z nowymi zagrożeniami, należy skupić się na potrzebach mieszkańców. - Pamiętajmy, że nie ma gotowych rozwiązań, bo przestrzenie publiczne to miejsca ciągłej interwencji. Pokazują to realizacje na terenach poprzemysłowych. Fajnie jest, jeśli te interwencje są udane i tworzą demokratyczną przestrzeń. W ten sposób powstaje miejsce szacunku – dodał Przemo Łukasik, współwłaściciel Medusa Group.

Budynki komercyjne takie jak biurowce czy centra handlowe mają do spełnienia bardzo ważną funkcję w kreowaniu przestrzeni miejskiej. - Niestety, bardzo często ich potencjał jest marnowany - przestrzegał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Krzysztof Misiak, partner w Cushman & Wakefield.

Dziś podstawowym narzędziem do tworzenia przestrzeni miejskich są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. - Pamiętajmy, że implikacje obecnie uchwalanych planów będą miały znaczenie za kilkanaście lat. Jeśli w ich ramach powstaną nowe inwestycje, będą funkcjonowały w zupełnie innym kontekście - komentował Misiak.

Podsumowując debatę, paneliści zastanawiali się nad najważniejszymi wyznacznikami dobrej przestrzeni miejskiej. - Trzeba pamiętać o tym, że starą kamienicę łatwo przekształcić w sklep, a potem znów na nowoczesne lofty. To działa i się sprawdza. Dlatego trzeba opierać się na starych, sprawdzonych wzorcach, bo to ułatwia nam myślenie o przyszłości. Moja rada? Architektury nie da się przeżyć, docenić, zobaczyć, korzystając ze zdjęcia czy wizualizacji. Trzeba ją odczuć – mówił architekt Tomasz Konior.

Przeczytaj całą relację z debaty

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA