PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy biurowi szykują się na trudne czasy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 sie 2015 13:09

Deweloperzy biurowi szykują się na trudne czasy Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku Knight Frank

Współczynnik powierzchni niewynajętej w stolicy może przekroczyć w tym roku 20 proc. - uważa Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku Knight Frank. Deweloperzy już teraz dostosowują się do tej sytuacji.

REKLAMA

- Aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Szacujemy, że do końca 2015 roku zostanie oddane około 230 000 mkw. powierzchni biurowej, co w połączeniu ze 144 000 mkw. zrealizowanymi w I połowie roku będzie rekordową roczną podażą. Ponad 360 000 mkw. jest oczekiwane w 2016 roku - komentuje Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Oznacza to, że na rynek trafi jeszcze więcej powierzchni, która nie znajdzie najemców. Zdaniem Czempińskiej wskaźnik wolnej powierzchni może osiągnąć jeden z najwyższych wyników w historii.

- Naszą prognozę pustostanów opieramy na założeniu średniej absorpcji netto z 5 ostatnich lat oraz nowej podaży biurowej oszacowanej na podstawie harmonogramów deweloperów. Pokazuje ona, że współczynnik powierzchni dostępnej może osiągnąć 20 proc. na koniec 2015 roku - tłumaczy.

Deweloperzy od pewnego czasu zdają sobie sprawę z sytuacji rynkowej. Więcej wolnych biur oznacza spadające stawki czynszów oraz problemy wynikające z konieczności spłacania zadłużenia bankowego.

- Pozytywnym sygnałem z rynku jest fakt, że niewielu deweloperów decyduje się rozpoczynać nowe inwestycje, więc szacujemy, że w kolejnych latach wzrostowy trend nowej podaży odwróci się - zauważa Czempińska.

W zmianie trendu pomoże bardzo duża aktywność najemców. - Oczekujemy, że popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie pozostanie stabilny. W I połowie 2015 roku wolumen podpisanych umów najmu przekroczył o 50 proc. wolumen z I połowy 2014 roku, jednak w dużym stopniu na obecny wynik wpłynęły umowy relokacyjne. Szacujemy, że w całym 2015 roku absorpcja netto będzie podobna do zarejestrowanej w 2014 roku (155 000 mkw.) - komentuje

Aktywność najemców ma w ciągu najbliższych kwartałów pozostać na stabilnym poziomie. Stanie się to m.in. dzięki firmom stawiającym do tej pory na miasta regionalne. - Jedną z najważniejszych szans stojących przed warszawskim rynkiem biurowym jest rozwój rynku BPO/SSC, który wpływa w istotnym stopniu na popyt na biura. Warszawa jest drugim największym pracodawcą w tym sektorze w Polsce (27 000 osób), a zatrudnienie rośnie w tempie 20 proc. rocznie - dodaje Magdalena Czempińska.

Nie zmienia to faktu, że dysproporcja między podażą a popytem stwarza zagrożenie dla dalszego rozwoju. Konieczne jest ograniczenie nowych inwestycji. - Niełatwe zadanie będzie stało przed właścicielami starszych budynków biurowych, które, jak pokazują analizy, w zauważalnym stopniu wpływają na wolumen dostępnej powierzchni w Warszawie - konkluduje analityk Knight Frank.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA