PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy biurowi wracają do centrum

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 cze 2016 11:25

Deweloperzy biurowi wracają do centrum Richard Aboo,partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield

Dzielnice centralne oraz obszary położone przy ich granicach wracają do łask deweloperów - wynika z najnowszego raportu Skyline Tracker przygotowanego przez Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W Warszawie analitycy obserwują trend zwiększonej aktywności deweloperów, która przekłada się na wysokie wartości podaży biur. Pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. stołeczne zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych osiągnęły poziom 4,75 mln mkw., a stopa pustostanów wyniosła 14,1 proc.  Zdecydowana większość (ok. 75 proc.) zlokalizowana jest w strefach Ścisłe Centrum i Obrzeża Centrum oraz Południe Górne i Południowy Zachód.

Pomimo rosnącej stopy pustostanów, która pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku wyniosła 14,1 proc. i była o blisko 7,5 p.p. wyższa od wartości z 2011 roku, analitycy obserwują trend zwiększonej aktywności deweloperów, która przekłada się na wysokie wartości podaży. Sytuacja ta może utrzymać się przez kolejne 3–4 lata i będzie regulowana wielkością popytu oraz tempem absorpcji nowoczesnej powierzchni biurowej. W latach 2012–2015 ukończono 1,12 mln m kw. powierzchni, co stanowiło blisko 24proc. całkowitych zasobów stolicy. Od stycznia do maja br. oddano do użytku projekty o powierzchni ponad 170 tys. mkw., a w budowie jest jeszcze ok. 700 tys. mkw. (wielkość zbliżona do wartości notowanej w ciągu ostatnich kilku lat). Duża część budynków – ok. 240 tys. mkw. – znajduje się na ostatnim etapie realizacji, obejmującym prace wykończeniowe oraz proces odbioru. Kolejne 220 tys. mkw. powierzchni to niedawno rozpoczęte projekty, w których obecnie trwają prace ziemne.

– Biorąc pod uwagę dane płynące z rynku oraz zapowiedzi deweloperów, szacujemy, że do końca 2016 roku pozwolenie na użytkowanie może otrzymać ok. 270 tys. m kw., co łącznie z powierzchnią już zrealizowaną w ciągu pierwszych miesięcy tego roku daje roczną podaż na poziomie 440 tys. m kw. Jest to zdecydowanie najwyższa wartość notowana do tej pory na rynku warszawskim, gdzie średnia z ostatnich czterech lat to niespełna 280 tys. m kw. – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. – Najemcy utrzymają silną pozycję negocjacyjną, a właściciele budynków będą musieli zmierzyć się z jeszcze większą konkurencją oraz presją na spadek czynszów, zwłaszcza w przypadku mniej nowoczesnych biurowców w drugorzędnych lokalizacjach – dodaje.

W 2017 roku planowane jest oddanie do użytku ok. 330 tys. m kw. powierzchni, natomiast w 2018 roku – kolejnych ok. 260 tys. m kw. Ukończenie niektórych inwestycji może jednak ulec opóźnieniu w przypadku niesprzyjającej sytuacji na rynku najmu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA