PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy ponownie uwierzyli w Łódź

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 lis 2015 22:01

Deweloperzy ponownie uwierzyli w Łódź Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi

Rok 2015 to okres wyraźnego ożywienia na łódzkim rynku nieruchomości biurowych, szczególnie po stronie aktywności deweloperów. - Mimo, że w 2014 r. oddano tylko 3,6 tys. mkw. powierzchni, a w 2015 w sumie 11 tys. mkw., to obecnie w budowie jest aż 85 tys. mkw. - mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi.

REKLAMA

Firmy GTC i Echo Investment wznowiły swoje projekty i wiosną 2016 r. dostarczą na łódzki rynek łącznie blisko 30 tys. mkw. nowej powierzchni. Inwestycje zaczęły też Skanska i Budomal z Ghelamco - to kolejne 45 tys. mkw. do oddania w 2017 r. Plany inwestycji ma też Warimpex, który zakupił od miasta działkę naprzeciw Pałacu Poznańskich. Czy to oznacza, że deweloperzy ponownie uwierzyli w Łódź?

- Wysoka aktywność inwestycyjna władz miasta, konsekwentne budowanie wizerunku Łodzi przez udane i potrzebne inwestycje infrastrukturalne pokazują, że miasto się rozwija i warto w nim inwestować. Ożywienie to przede wszystkim wynik wysokiej aktywności najemców i rosnącego popytu. O ile w całym 2014 r. w Łodzi wynajęto 45 tys. mkw. , z czego prawie połowa przypadła na jedną dużą transakcję - przedłużenie najmu Infosys w Green Horizon - o tyle do września wynajęto w Łodzi już 35 tys. mkw. i są to głównie nowe umowy. Jeśli doliczyć transakcję mBank z Budomal-Ghelamco, całkowity popyt w Łodzi w 2015 r. osiągnie prawie 60 tys. mkw.! - przekonuje Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi

Podkreśla, że w Łodzi deweloperzy wreszcie zdecydowali się budować bez umów przednajmu, choć dwa ze wspomnianych budynków są już częściowo lub w całości wynajęte. Efektem wysokiego popytu przy małej nowej podaży jest spadek wskaźnika pustostanów, który wynosi obecnie 6 proc. - Przewidujemy jednak, że pojawienie się 85 tys. mkw. biur w ciągu 2 lat wyhamuje nieco aktywność deweloperów, a nowe projekty znów będą uruchamiane na bazie przednajmu - wyjaśnia.

- Specyfiką łódzkiego rynku nieruchomości biurowych jest wysoki udział firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych w wolumenie najemców – firmy BPO, centra usług wspólnych i producenci oprogramowania stanowią łącznie ponad 60 proc. najemców. Charakterystyczny jest też duży udział w rynku obiektów pofabrycznych, rewitalizowanych i dostosowanych do funkcji biurowej - podsumowuje Włodarczyk.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA