PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy szykują w Katowicach biurowce o łącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw.

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 maj 2012 08:00

Deweloperzy szykują w Katowicach biurowce o łącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw.

Katowice to obecnie ok. 270 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To mniej więcej tyle, co w Trójmieście, Łodzi czy Poznaniu, ale zdecydowanie mniej niż w Krakowie. Deweloperzy stoją już jednak w blokach startowych do kolejnych inwestycji.

REKLAMA

Choć prognozy na ten rok nie świadczą o tym, że stolica Górnego Śląska stanie się biurowym eldorado, to specjaliści z przekonaniem podkreślają, że perspektywy do rozwoju biznesu w tym regionie są bardzo dobre.

- W I kw. 2012 roku w Katowicach przybyło raptem ok. 5 tys. mkw. biur. Jest to efekt wstrzymania realizacji wielu nowych budynków z uwagi na relatywnie niewielki popyt w roku 2011 oraz zaostrzone warunki finansowania zewnętrznego dla tego typu inwestycji - mówi Tomasz Subocz, Associate Director, Savills.

W poszukiwaniu najemców
W 2012 roku na katowicki rynek nie trafią praktycznie żadne nowe projekty biurowe. Kończone będą jedynie inwestycje rozpoczęte w latach 2010-2011, które łącznie dostarczą ok. 21 tys. mkw.

- W samych Katowicach ogólnopolscy deweloperzy posiadają pozwolenia na budowę parków biurowych o łącznej powierzchni ponad 170 tys. mkw. - informuje Tomasz Subocz. Deweloperzy doświadczeni kryzysem nie chcą jednak rozpoczynać inwestycji spekulacyjnych, więc warunkiem startu budowy jest znalezienie pierwszych dużych najemców.

Do rywalizacji o nich zamierzają włączyć się także lokalni deweloperzy tacy jak GC Investment, GPP, Katowickie Centrum Biznesu czy Euro Centrum, którzy szykują inwestycje o łącznej powierzchni ok. 63 tys. mkw.

Ziemia obiecana
Żeby konurbacja Katowicka została ziemią obiecaną dla deweloperów powierzchni biurowych, potrzebuje radykalnej zmiany wizerunku.
Zdaniem Jacka Frejlicha, prezesa Centrum Banku Śląskiego, ten proces ma już miejsce i dotychczasowy stereotyp o ciężkim przemyśle, kopalnictwie i skażonym terenie jest przełamywany na rzecz miejsca z nowoczesnym przemysłem, innowacyjnością, zielenią i zmieniającą się zabudową oraz architekturą.

- Uwarunkowania kulturalno-oświatowe i usługowe tworzące klimat, który zachęcałby ludzi do pracy i rozwoju w tym obszarze, jest najtrudniejszym wyzwaniem, jaki musi być zrealizowany, aby uzyskać efekt dynamicznego ożywienia i ekspansji inwestorów w regionie Śląska - mówi Frejlich.

Tomasz Subocz dodaje, że aspekt miejsca do spędzenia wolnego czasu po pracy jest szczególnie istotny dla menedżerów oraz pracowników zagranicznych.

Szansa na outsourcing
Wśród firm, które zgłaszają największe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Katowicach, są spółki z branż IT, finansowej, przemysłowej oraz energetycznej. - Większość dotyczy siedzib i oddziałów spółek lokalnych lub ogólnopolskich, a tylko wybrane to projekty z szeroko pojętego sektora outsourcingu (BPO, SSC, ITO, R&D) - twierdzi przedstawiciel agencji Savills.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA