PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Do Europy Centralnej napływa wciąż za mało funduszy na inwestycje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 sty 2016 15:15

Do Europy Centralnej napływa wciąż za mało funduszy na inwestycje Fot. Fotolia

Podczas gdy inwestycje w nieruchomości w Europie Zachodniej osiągnęły już niemal poziom sprzed kryzysu finansowego, zdaniem ekspertów RICS Europa Środkowa i Wschodnia ma do przebycia jeszcze długą drogę aby się do niego zbliżyć.

REKLAMA

Według ekspertów RICS pozytywne zmiany na tych rynkach to w dużej mierze efekt rzeczywistej poprawy ich konkurencyjności. Stosunkowo silny wzrost zaczął przyciągać coraz większą liczbę międzynarodowych inwestorów wpływając na ożywienie w poszczególnych sektorach nieruchomości.

W ostatnich dwóch latach wielkość inwestycji w sektorze komercyjnym wzrosła niemal pięciokrotnie na każdym z rynków. W tym czasie podaż nieruchomości na sprzedaż, według danych RICS, spadła w Irlandii i Portugalii a w Hiszpanii przestała rosnąć i ustabilizowała się na konkretnym poziomie. W rezultacie oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nieruchomości komercyjne przyniosą duże zwroty z dalszym wzrostem wartości kapitału (zwłaszcza w sektorze biurowym) i czynszów na wszystkich trzech rynkach.

- Gospodarki Hiszpanii, Portugalii i Irlandii przeszły bardzo długą i trudną drogę od czasu gdy w następstwie wielkiej recesji zostały zmuszone do poszukiwania zewnętrznej pomocy finansowej. Ten znaczący zwrot jest w dużej mierze efektem konsekwentnie prowadzonych reform gospodarczych forsowanych w obliczu bliskiego załamania systemu bankowego i rosnącej spirali długu publicznego, które najboleśniej uderzyły w rynki pracy. Jako takie, narody te stały się ambasadorami konkretnych reform strukturalnych, które, zdaniem wielu, powinny zostać wprowadzone także przez pozostałe kraje bloku walutowego celem ożywienia własnych gospodarek - mówi Tarrant Parsons, ekonomista RICS

- Po długotrwałych i bolesnych kryzysach coraz bardziej dostrzegalne jest także ożywienie w sektorze nieruchomości. Inwestorów przyciągnął na te rynki gwałtowny spadek cen i atrakcyjne wyceny aktywów przy jednoczesnych dążeniach poszczególnych państw do wzmocnienia fundamentów gospodarki i stosunkowo dobrych wynikach na tle strefy euro. Należy jednak pamiętać, że u początków tej poprawy leży bardzo głęboka recesja i chcąc zapewnić trwałość i utrzymanie gospodarczego wzrostu rządzący mają do rozwiązania jeszcze sporo kwestii - dodaje Parsons.

Podczas gdy inwestycje w nieruchomości w Europie Zachodniej osiągnęły już niemal poziom sprzed kryzysu finansowego, zdaniem ekspertów RICS Europa Środkowa i Wschodnia ma do przebycia jeszcze długą drogę aby się do niego zbliżyć.

- Do regionu CEE dociera mniej kapitału, niż do Europy Zachodniej z uwagi m. in. na brak wysokiej jakości produktów inwestycyjnych oraz większe ryzyko polityczne i ekonomiczne. Duża zmienność charakteryzująca politykę tego regionu w latach kryzysu finansowego sprawiła, że nastąpił spadek konkurencyjności wybranych gospodarek. To z kolei doprowadziło do spadku czynszów na rynkach, na których nie były prowadzone aktywne działania mające na celu wsparcie aktywności inwestycyjnej. Mimo tych problemów region ten wykazuje wiele zalet: silny popyt wewnętrzny, perspektywy wzrostu gospodarczego przekraczające oczekiwania Europy Zachodniej i prognozowany silny popyt na powierzchnie biurowe czynią Europę Środkową i Wschodnią atrakcyjną dla inwestorów - powiedział Neil Blake MRICS, szef działu badań rynku w regionie EMEA i Wielkiej Brytanii CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA