PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobra jakość architektury i przestrzeni publicznej przyciąga ludzi

 • Autor: Emilia Wiśniewska
 • 30 wrz 2014 12:24

Dobra jakość architektury i przestrzeni publicznej przyciąga ludzi

Nawet najbardziej dochodowe przedsięwzięcia komercyjne i nawet najlepsze projekty architektoniczne, nie funkcjonują dobrze bez przestrzeni publicznej - mówił architekt Andrzej Chołdzyński podczas panelu "Design ma znaczenie - trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i publicznych" zorganizowanego podczas Property Forum 2014.

REKLAMA

Potrzeba uporządkowania przestrzeni publicznej w Polsce jest bardzo duża, ponieważ świadomość dobrej jakości jest wyższa, zarówno wśród społeczeństwa, jak i samych architektów. Polacy zaczęli więcej podróżować, zobaczyli jak to wygląda na świecie. To wymusza zmianę podejścia deweloperów - mówił Gianmaria Bernardi, współzałożyciel Studia Architektonicznego OZONE. Podkreślił, że jakość architektury w Polsce jest o wiele lepsza niż 20 lat temu. Dziś mamy wybitne pracownie architektoniczne, których projekty reprezentują światowy poziom - mówił architekt.

- Architektura jest jak powietrze - jak jest to oddychamy i nie zdajemy sobie z niej sprawy, ale gdy brakuje powietrza to zaczynamy ten brak odczuwać - skwitował Bernardi parafrazą cytatu włoskiego architekta lat 30. XX w. - Giovanniego Michelucci.

O coraz wyższych wymaganiach społeczeństwa mówiła także architekt Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu, Kuryłowicz & Associates. - Społeczeństwo zmienia się, ale nie tak szybko jak byśmy tego chcieli. Zupełnie inaczej to wygląda wśród młodego pokolenia, a inaczej wśród osób starszych. Niestety brak zaufania ludzi do siebie skutkuje odgrodzonymi osiedlami. Na polskich autostradach mamy ekrany akustyczne, które zasłaniają widoki na piękne krajobrazy. Brak otwartości to duży minus naszej przestrzeni, ale to na szczęście pomału się zmienia - dodała.

Duże obawy panelistów wzbudzała kwestia monokulturowych projektów. - Wystarczy popatrzeć ile trudu kosztuje wprowadzenie innej funkcji niż mieszkaniowa w takich dzielnicach jak Ursynów czy Wilanów. Myślę, że przyszłością są projekty wielofunkcyjne, ciekawe architektonicznie i nowoczesne - to narzuca pewną estetykę - powiedziała Kinga Nowakowska, dyrektor generalna projektu Art Norblin, wielofunkcyjnego kompleksu, który powstanie nawarszawskiej Woli.

Wokół dawnej fabryki Norblina na Woli jest bardzo dużo zamkniętych osiedli oraz biurowców, które po godz. 17-18 w tygodniu nie funkcjonują. Kinga Nowakowska zwróciła uwagę na to, że w weekendy ulica Towarowa jest pusta i służy jedynie jako trasa dla samochodów. - Dlatego pod względem przestrzeni miejskiej projekt Art Norblin jest wyjątkowy. Tkanka historyczna nada inwestycji charakteru, a to co nowoczesne nada oryginalności w zderzeniu ze starą architekturą pofabryczną - mówiła dyrektor projektu Art Norblin. - Tworzenie przestrzeni publicznej jest dziś oczywiste, projektowanie monokulturowych funkcji zamkniętych, to coś od czego się odchodzi - dodała. Wartością projektu Art Norblin ma być połączenie różnych funkcji: praca, wypoczynek, kultura, ale i popołudniowe zakupy.

 • kkk 2016-10-27 12:43:56
  *FedErowicz - Boule
 • urbanista 2014-10-01 11:18:25
  Na Wydziale Architektury PW, gdzie naucza p.prof. Kuryłowicz obroniona została praca doktorska z odważną tezą, że chaos urbanistyczny (w szczególności w rejonie zachodniego centrum Warszawy) decyduje o "nowej tożsamości" miasta (sic !). I tym się właśnie różni Warszawa od Pragi, Berlina czy Wiednia, w tej konkurencji - czyli chaotycznej, bezplanowej zabudowy - zdecydowanie wygrywa, także dzięki wysiłkom hiperambitnych stołecznych architektów, dzielnie wspieranych przez w-prez. Wojciechowicza oraz Wydział Realizacji Urbanistycznej Biura Architektury i Pl.Przestrz. Urzędu Miasta. Tylko tak dalej, a przegonimy nawet prowincjonalne miasta chińskie (bo Szanghaj jest jednak poza zasięgiem...).
 • urbanista 2014-10-01 11:09:57
  Plac Małachowskiego na Woli ? Agorą ?! Albo panu architektowi coś się poplątało, albo autor/ka (?) tekstu coś pokręciła i nigdy nie widział/a placu Małachowskiego ...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA