PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobra passa na rynku biurowym trwa

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lis 2016 08:05

Dobra passa na rynku biurowym trwa Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. W największych miastach podpisano w trzech kwartałach umowy najmu na łącznie 932,7 tys. mkw. - wynika z najnowszego raportu JLL.

REKLAMA

Od początku roku w skali całego kraju oddano do użytku ponad 691 tys. mkw. powierzchni biurowej, a dalsze 1,43 mln mkw. jest w budowie. Najemcy pozostają aktywni – w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. firmy podpisały umowy na prawie 933 tys. mkw. 

- Na Warszawę przypadło 530,7 tys. mkw., a 402 tys. mkw. na główne rynki poza stolicą. Co ciekawe, w tym okresie żadna z największych umów najmu odnotowana w Warszawie nie przekroczyła 10 tys. mkw. Dużo większe metrażowo kontrakty podpisywano w miastach regionalnych - informuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Wśród największych umów najmu zawartych na polskim rynku biurowym w I-III kw. 2016 r. wymienić można wynajem przez Kaufland 16 000 mkw. we Wrocławiu w Kaufland HQ, czy też 10,8 tys. mkw. powierzchni przez Credit Suisse w obiekcie Grunwaldzki Center także we Wrocławiu.

- Jeżeli chodzi o rynek biurowy poza stolicą, to największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie – 149 750 mkw. i Wrocławiu – 78 850 mkw. Na te miasta przypadło 56 proc. całkowitego popytu zarejestrowanego w miastach regionalnych. Warto również zauważyć, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu były głównie transakcje przednajmu, które dotyczyły prawie 40 proc. wynajętej powierzchni. Przyczyniło się to do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie”, informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL.

Łącznie, w I-III kw. w Warszawie i pozostałych ośmiu największych miastach w Polsce oddano do użytku ponad 691 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego blisko 379 tys. mkw. w Warszawie, a 312,5 tys. mkw. poza nią. Wyłączając stolicę, w I-III kw. najwięcej biur ukończono w Krakowie – aż 32 proc. całkowitej powierzchni oddanej użytku w miastach regionalnych w tym okresie.

Największe projekty biurowe oddane do użytku poza Warszawą to Tryton Business House w Gdańsku, O3 Business Campus w Krakowie oraz University Business Park B w Łodzi. Największym projektem ukończonym od początku roku w Warszawie był Warsaw Spire A.

- Na koniec III kw. w budowie było ok. 1,43 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na największe miasta regionalne przypadało 879 tys. mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie – 272,9 tys. mkw. i we Wrocławiu – 215 850 mkw. Te dwa miasta mają 55 proc. udziału w całkowitej powierzchni biurowej w budowie na rynkach poza Warszawą - wylicza Mateusz Polkowski.
W Warszawie powstaje ok. 550 tys. mkw. biur.

  • 1
  • 2
  • C 2016-11-09 19:11:27
    Chętnie zobaczyłbym tę umowę Kauflandu, bo coś mi się wydaje, że budowa własnego budynku nie zalicza się do transakcji najmu. Błąd w researchu?

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA