PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobra passa polskiego rynku inwestycyjnego

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 19 kwi 2016 12:21

Dobra passa polskiego rynku inwestycyjnego Piotr Mirowski, partner w Colliers International i dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego (mat.pras.)

Polski rynek inwestycyjny nie ogranicza się już tylko do Warszawy. - Ponad 85 proc. wartości transakcji w 2015 r. została zrealizowana poza stolicą. Potwierdza to rosnące zaufanie inwestorów do Polski jako ustabilizowanego, relatywnie dojrzałego rynku - mówi Piotr Mirowski, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego i partner w Colliers International.

REKLAMA

Wolumen transakcji w 2015 r. osiągnął rekordową wartość 4,1 mld euro, najwięcej od 2007 r. Transakcje inwestycyjne realizowane w kraju stanowią 45 proc. rynku Europy Środkowej i Wschodniej, wliczając Rosję.

W pierwszym kwartale 2016 r. odnotowano blisko 20 transakcji o łącznym wolumenie 504 mln euro. Najbardziej aktywnymi inwestorami byli w tym okresie: Benson Elliot, GLL Real Estate Partners, PHN, Hines, GTC oraz Mayland – podsumowuje pierwszy kwartał na rynku inwestycyjnym firma doradcza Colliers International.

Transakcje o wartości co najmniej 1,26 mld euro zostaną sfinalizowane w drugim i trzecim kwartale tego roku, z czego największą (ponad 890 mln euro) będzie nabycie udziałów w Echo Prime Properties przez Redefine. To największa transakcja w 2016 roku w Europie.

Rośnie popularność regionów

Rośnie zainteresowanie pozostałymi regionalnymi rynkami biurowymi, poza Krakowem i Wrocławiem. W 2016 r. Benson Elliot & Sharow Capital nabył portfolio budynków biurowych, PHN zakupił drugą fazę kompleksu Alchemia, a GTC/Lonestar - biurowiec Pixel w Poznaniu.

W ciągu ostatnich trzech lat najwięcej w Polsce zainwestowały fundusze amerykańskie, niemieckie oraz brytyjskie, ale rok 2016 przyniesie wzrost znaczenia inwestorów spoza Europy, w tym z RPA, Korei Południowej, Chin, Singapuru czy Australii. Rodzimy rynek powoli odnotowuje też większe zaangażowanie kapitału polskiego, ale nadal jego udział jest marginalny w porównaniu do dojrzałych gospodarek wolnorynkowych.

Według szacunków, wartość transakcji w 2016 r. będzie zbliżona do wyniku z 2015 r. Po spokojnym początku roku na rynku pojawił się znaczny wolumen nieruchomości na sprzedaż. Przewidywany jest dalszy napływ nowego kapitału z Kanady, Australii, Korei Południowej, Chin, Singapuru, Malezji, Hong Kongu oraz RPA. Globalni inwestorzy nadal będą poszukiwać platform lub dużych portfelowych transakcji, aby zainicjować swoją obecność w Polsce.

- Polski rynek inwestycyjny kontynuuje dobrą passę. Wolumen transakcji w 2015 roku osiągnął rekordową wartość 4,1 mld euro – najwięcej od 2007 r. Transakcje inwestycyjne realizowane w kraju stanowią 45 proc. rynku Europy Środkowej i Wschodniej, wliczając Rosję – tłumaczy Piotr Mirowski, partner w Colliers International i dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego.

Dodaje, że jednocześnie jest to zaledwie 1 proc. ogólnego rynku europejskiego, na którym łączna wartość transakcji w 2015 sięgnęła 300 mld euro.

- Cieszy natomiast fakt, że polski rynek inwestycyjny nie ogranicza się już tylko do Warszawy – ponad 85 proc. wartości transakcji w 2015 r. została zrealizowana poza stolicą. Potwierdza to rosnące zaufanie inwestorów do Polski jako ustabilizowanego, relatywnie dojrzałego rynku - komentuje Piotr Mirowski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA