PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 mar 2015 16:11

Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Jak wynika z raportu EY „Poland. The real state of real estate", po bardzo dobrym dla wszystkich segmentów rynku roku 2014, nadal widać wzmożoną aktywność zarówno ze strony deweloperów, kupujących a także inwestorów, przede wszystkim w sektorze magazynowym, ale też w biurowym, handlowym i mieszkaniowym.

REKLAMA

Boom w sektorze magazynowym, rosnąca liczba pustostanów biurowych w starszych budynkach, przenikanie się zakupów tradycyjnych z handlem online oraz wzrost podaży mieszkań, w tym rosnące znaczenie segmentu mieszkań luksusowych - to tylko niektóre trendy, które będą miały wpływ na sektor nieruchomości w Polsce w 2015 roku.

Rynek inwestycji real estate w Polsce w ubiegłym roku osiągnął wartość 3,1 mld EUR - to drugi najlepszy wynik od rekordowego 2006 roku. Największa aktywność dotyczyła biur i magazynów. Za coraz większą częścią transakcji stoi polski kapitał. Jeden z funduszy inwestycyjnych dokonał transakcji zakupu powierzchni magazynowych na kwotę 140 mln EUR. Głównymi graczami są międzynarodowe fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe i banki inwestycyjne.

Ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku magazynów. Po latach stabilnego rozwoju, w 2014 roku oddano do użytku 1,1 mln mkw. czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Mimo, że powierzchni magazynowych gwałtownie przybyło, to równocześnie spadł udział pustostanów - z około 10 do 5,5%. Ten pozytywny trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach i przełoży się także na lokalne rynki, takie jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole.

- W przypadku magazynów inwestorzy coraz częściej korzystają z szybkiego rozwoju sieci dróg i autostrad i właśnie przy nich, z dala od dużych miast, powstają nowe inwestycje. Rynek magazynowy napędza również rosnący udział najemców z sektora e-commerce - mówi Anna Kicińska, Partner, Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.

W ubiegłym roku popyt na powierzchnie magazynowe w regionie Warszawy wzrósł o 150% w ujęciu rocznym.

Mimo że wciąż największe centra handlowe powstają w dużych aglomeracjach, w dalszym ciągu zainteresowaniem inwestorów cieszą się mniejsze miasta, takie jak Leszno, Kalisz czy Zielona Góra. W minionym roku oddano do użytku 450 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największe inwestycje, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2015-2016, to Galeria Posnania w Poznaniu, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie i Sukcesja w Łodzi.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA