PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobry początek roku GTC. W 2011 spółka odda 88 tys. mkw. pow. najmu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 maj 2011 10:23

Dobry początek roku GTC. W 2011 spółka odda 88 tys. mkw. pow. najmu

Zysk netto spółki deweloperskiej Globe Trade Center w pierwszym kw. 2011 roku prawie się podwoił do 8 mln euro, z 4 mln euro w analogicznym okresie 2010 r. W tym czasie przychody firmy z wynajmu wzrosły o 2 proc. do 24 mln euro. Inwestycje firmy spadły o 3 mln do poziomu 60 mln euro.

REKLAMA

+ 2011 rok rozpoczęliśmy dynamicznie. Otworzyliśmy Avenue Mall Osijek w Chorwacji z ponad 90-proc. powierzchni wynajętej i rozpoczęliśmy budowę kolejnego, piątego biurowca Platinium Business Park ze wstępnym wynajęciem na poziomie około 50 proc. powierzchni. Zawarliśmy umowy wynajmu na łączną powierzchnię prawie 15 tys. mkw. Wierzę, że to dobry start w nowy rok, ale chcemy osiągnąć jeszcze więcej, zwłaszcza na polskim rynku - powiedział Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC.

Wzrost przychodów z wynajmu powierzchni biurowych i komercyjnych wynikał z oddania do użytku nowych budynków biurowych i komercyjnych oraz wzrostu czynszów w centrach handlowych w Polsce. Część z oddanych inwestycji została jeszcze w pełni wynajęta, stąd nie generuje pełnych przychodów.

Przychody ze sprzedaży mieszkań spadły o 40 proc. do 4 mln euro w I kw. 2011 r., z 6 mln euro rok wcześniej. To wynik niższego popytu na apartamenty oraz większych upustów dla nabywców.

Przychody z usług spadły o 4 proc. do 7 mln euro w porównaniu do I kw. 2011 r., co jest efektem sprzedaży budynków Topaz i Nefryt w listopadzie 2010 r.

Zysk brutto z działalności operacyjnej obniżył się o 9 proc. do 23 mln euro, z 25 mln euro przed rokiem, głównie w wyniku sprzedaży budynków Topaz i Nefryt.

Dodatni wynik aktualizacji wyceny portfela nieruchomości w wysokości 14 mln euro przyniósł wzrost wartości nieruchomości grupy do 2,45 mld euro. Pozytywny wpływ jest głównie wynikiem wzrostu wartości centrów handlowych w Polsce.

- Mimo obniżenia przychodów w wyniku sprzedaży budynków Topaz i Nefryt, utrzymaliśmy taki sam poziom przychodów z najmu dzięki wzrostowi poziomu aktywów - komentuje Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC. - W dalszym ciągu zwiększamy liczbę nowych aktywów, oczekując korzyści wynikających ze spadku stóp kapitalizacji w wyniku poprawy koniunktury na rynku - dodaje.

Zysk z działalności kontynuowanej wzrósł znacząco do 29 mln euro, podczas gdy w tym samym okresie 2010 r. było to 18 mln euro. To efekt wzrostu wartości aktywów.

Zysk netto w I kw. prawie się podwoił w stosunku do zeszłego roku i wyniósł 8 mln euro.

Plany GTC zakładają do końca roku oddanie dalszych 67 tys. mkw. nowej powierzchni do wynajęcia, co pozwoli na wzrost powierzchni do wynajęcia o 88 tys. mkw. w całym 2011 roku i o kolejnych 130 tys. mkw. w roku 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA