PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobry rok na rynku transakcji inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 sty 2015 15:19

Dobry rok na rynku transakcji inwestycyjnych

CBRE zaprezentowała raport poświęcony rynkowi inwestycyjnemu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej za 2014 rok. Jak wynika z publikacji rynek inwestycyjny w regionie CEE ( z wyłączeniem Rosji) wzrósł o 28 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Całkowity wolumen transakcji osiągnął nieco ponad 7,7 miliarda euro. Liderem w regionie CEE jest rynek polski, którego transakcje osiągnęły poziom blisko 3,1 miliarda euro w ciągu 2014 roku.

REKLAMA

Istotny wzrost aktywności obserwujemy na Węgrzech, Rumunii oraz Słowacji, których wzrost wynosi odpowiednio 71 proc., 220 proc. i 72 proc. Całkowity wolumen transakcji dla tych trzech krajów kształtował się na poziomie 2,1 miliarda euro, co stanowi 27 proc. całkowitej wartości inwestycyjnej w regionie CEE. W zestawieniu rok do roku zauważalny jest wzrost wartości transakcji o 15 proc.

- Kluczową zmianą w regionie CEE w 2014 roku było ożywienie aktywności inwestycyjnej poza Polską, zauważalne w szczególności na Węgrzech, w Rumuni oraz na Słowacji. Nowi inwestorzy analizując region Europy Środkowo - Wschodniej poszukują możliwości inwestowania swojego kapitału poza Polską, głównie z powodu możliwości osiągnięcia większej stopy zwrotu z inwestycji ale również z braku dostępnych zasobów w Polsce. Przewidujemy, że tren ten będzie się utrzymywał - powiedział Mike Atwell, szef Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią, CBRE.

- Obserwujemy dużą aktywność inwestorów i ich zainteresowanie rynkiem polskim. Fundusze inwestycyjne obecne na naszym rynku pochodzą z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, część z nich doskonale zna polskie realia oraz posiada portfele nieruchomości w Polsce. Zauważamy również wzrost zainteresowania naszym rynkiem przez inwestorów z Azji, Ameryki oraz Południowej Afryki, którzy poszukują możliwości inwestycyjnych we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych. Polska postrzegana jest jako kraj o silnej, stabilnej sytuacji ekonomicznej w regionie, dodatkowo wciąż wartość topowych lokalizacji jest dużo niższa niż porównywalnej jakości nieruchomości w Europie Zachodniej, co podnosi atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju - skomentowała Joanna Mroczek, dyrektor Działów Badań i Marketingu, CBRE.

- Polski rynek, od około czterech lat cechuje się niesamowitą stabilnością poziomu inwestycji. Od 2011 roku, wartość inwestycyjna oscyluje około 3 miliardów euro, przewidujemy, że tren ten będzie kontynuowany. Co ciekawe, wynik ten generowany jest przez 20 największych, międzynarodowych inwestorów, których aktywność to 90% wolumenu inwestycyjnego Polski. Dokładną analizę rynku polskiego przeprowadziliśmy w raporcie Poland Investment MarketView Q4 2014 - powiedział Jos Tromp, dyrektor Działu Badań i Doradztwa, na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz Afryki, CBRE.

Analiza sektorów w regionie CEE dowodzi, ze obiekty biurowe są najbardziej pożądanym typem nieruchomości, wzrost inwestycji w obszarze biurowym wynosi 61 proc.. Również istotny wzrost widoczny jest na rynku powierzchni przemysłowych, jego wartości wynosi 39 proc. Brak dostępnych zasobów na rynku powierzchni handlowych, spowodował spadek poziomu inwestycji o 7 proc., natomiast sektor hotelowy odnotował 15 proc. wzrost, co wskazuje na ponowne zainteresowanie inwestorów tym typem nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA