PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Doganiamy Europę szybciej niż się spodziewano

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 13 paź 2017 12:04

Doganiamy Europę szybciej niż się spodziewano   Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International

Dlaczego Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów? – Cyfry mówią same za siebie – mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International.

REKLAMA

Od 2010 roku mamy na polskim rynku bardzo stabilny stały trend wzrostowy. Dane za pierwszą połowę 2017 roku potwierdzają ten trend.

– 30 transakcji o łącznej wartości 1,5 mld euro dało nam w efekcie drugie najlepsze półrocze od 9 lat – mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International. – Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza połowa roku jest zwykle słabsza od drugiej, to mamy do czynienia z bardzo dobrą prognozą na koniec roku. Wiemy, że w przygotowaniu jest wiele różnych transakcji na łącznie ok. 3 mld euro. Trudno ocenić, które z tych projektów uda się inwestorom zamknąć do końca roku, a które z nich przejdą już na rok 2018, ale oczekujemy, że rynek zamknie rok transakcjami o łącznej wartości od 4 do 5  mld euro – szacuje.

Zdaniem eksperta, jeśli nie będziemy mieć spektakularnych wyników na koniec 2017 roku, czeka nas bardzo mocna pierwsza połowa roku przyszłego.

Co kryzys, to my przyspieszamy

Polska to obecnie szósta największa gospodarka UE, najmocniejsza w środkowej Europie - wszystkie wskaźniki, które obecnie generuje gospodarka, są, zdaniem ekspertów firmy Colliers, bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

- Mamy dynamiczny i dużo większy wzrost gospodarczy, niż średnia UE i bardzo niską stabilną inflację. Do tego dochodzi rekordowo niskie bezrobocie, które zwiększa siłę nabywczą i wpływa na rynek powierzchni handlowych, który funkcjonuje trochę w kontrze do tego, co dzieje się na całym świecie. Doganiamy Europę szybciej niż się spodziewano – podsumowuje Marcin Mędrzecki. – Paradoksalnie, co kryzys, to my przyspieszamy.

Dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International zwraca uwagę na ogromny rozwój branży nowoczesnych usług biznesowych, w którym pracuje już 240 tys. osób. - Polska staje się ogromnym hubem, trzecim pod względem wielkości na świecie, za Indiami i Malezją – mówi Marcin Mędrzecki.

Zagraniczni inwestorzy interesują się również kwestiami politycznymi. - Uświadamiamy im, że Polska jest częścią gospodarki europejskiej i współczynnik zależności przekracza poziom 80 proc. – mówi dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International.

Co to oznacza? – Jeśli gospodarka UE idzie w górę np. o pół procenta, to polska gospodarka notuje wzrost na poziomie 3,5 proc. Z kolei, gdy gospodarka unijna spada o pół procenta, to u nas jest nadal 3 proc. w górę – tłumaczy Marcin Mędrzecki. – Funkcjonujemy w pewnej zależności od kondycji Unii i decyzje polityczne mają na to bardzo niewielki wpływ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA